تراشه Apple M2 Ultra کندتر از پردازنده های دسکتاپ سال گذشته AMD و Intel

Apple M2 Ultra در مقایسه با CPU های سال گذشته اینتل و AMD کندتر است.

تراشه Apple M2 Ultra کندتر از پردازنده های دسکتاپ سال گذشته AMD و Intel

در این مقاله سعی داریم به مقایسه تراشه M2 اپل با AMD و Intel بپردازیم. طبق بررسی‌های انجام شده، Apple M2 Ultra در مقایسه با CPUهای سال گذشته اینتل و AMD کندتر است و در واقع ۵۰ درصد کندتر از NVIDIA RTX 4080 عمل می‌کند. با تکنودات همراه باشید تا جزییات بیشتر را ارائه دهیم.

Apple M2 Ultra SoC تراشه‌ی پرچمداری بوده که شرکت اپل ارائه کرده است. این تراشه مجموعاً ۱۳۴ میلیارد ترانزیستور، ۲۴ هسته CPU با پیکربندی ۱۶ هسته‌ Performance و ۸ هسته Efficiency، حداکثر ۷۶ هسته گرافیکی و ۱۹۲ گیگابایت حافظه با حداکثر پهنای باند ۸۰۰ گیگابایت بر ثانیه دارد. از سوی دیگر یک موتور عصبی در این تراشه ارائه شده که با ۳۲ هسته ارتقا یافته و اپل ادعا می‌کند که ۲۰٪ سرعت در CPU و ۳۰٪ سرعت در GPU افزایش یافته است.

Apple M2 Ultra

به تازگی، بررسی عملکرد Apple M2 Ultra SoC در Geekbench 6 و Geekbench 5 قدیمی‌تر منتشر شده شده است. در نتیجه می‌توانیم عملکرد تراشه جدید اپل را مورد بررسی قرار دهیم. طبق بررسی‌های انجام شده، سرعت کلاک تراشه M2 بین ۳ گیگاهرتز تا ۳.۷ گیگاهرتز متغیر است. در این بررسی، CPU جدید اپل توانست امتیاز تک هسته‌ای ۲۸۰۹ امتیاز و امتیاز تمام هسته/چند رشته‌ای ۲۱۵۳۱ را بدست آورد. در حالی که Intel Core i9-13900KS امتیاز ۳۰۸۳ در عملکرد تک هسته‌ای را کسب کرده و Ryzen 9 7950X AMD امتیاز ۲۸۷۵ را در این بخش بدست آورده است.

تراشه Apple M2 Ultra
Apple M2 Ultra SoC Geekbench 6 (Single-Threaded)

از سوی دیگر در عملکرد تمام هسته/چند رشته‌ای شاهد امتیاز ۲۱۶۶۵ از اینتل و امتیاز ۱۹۳۴۲ از AMD بودیم. بنابراین همانطور که شاهد هستید، پردازنده Apple M2 Ultra SoC در workstation-grade سریعتر از CPU‌های اصلی اینتل و AMD نبوده است.

تراشه Apple M2 Ultra
Apple M2 Ultra SoC Geekbench 6 (Multi-Threaded)

اگر تراشه M2 اپل را با تراشه‌های AMD Threadripper و Intel Xeon W مقایسه کنیم، در بررسی تمام هسته/چند رشته‌ای کاملا M2 Ultra را شکست خواهند داد. اما در بخش تک رشته‌ای، M2 Ultra حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد زیرا این پردازنده‌های Intel و AMD برای کارهای سنگین چند هسته‌ای توسعه یافته‌اند.

تراشه Apple M2 Ultra
Apple M2 Ultra SoC Geekbench 5 (Single-Threaded)
تراشه Apple M2 Ultra
Apple M2 Ultra SoC Geekbench 5 (Multi-Threaded)

در بنچمارک‌های محاسباتی، شاهد هستیم که در OpenCL، تراشه‌ی M2 Ultra تا ۵۰ درصد کندتر از RTX 4080 NVIDIA بوده در حالی که RTX 4080 NVIDIA حتی یک پردازنده گرافیکی پرچمدار نیست. از سوی دیگر عملکرد Apple M2 Ultra به این NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti نزدیک‌تر است.

تراشه Apple M2 Ultra
Apple M2 Ultra SoC Geekbench 5 (OpenCL Compute)

در نهایت نباید به اعداد و ارقام منتشر شده از سمت شرکت‌ها اعتماد کنیم و باید برای بررسی عملکرد تراشه‌ها به سراغ تست آن‌ها و نتایج مستقل هر تراشه برویم و تصمیم بگیریم که کدامیک بهترین کارایی و عملکرد را ارائه می‌کنند.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.