AMD سری Ryzen 5000XT را آماده می‌کند: بروزرسانی دوباره برای سوکت AM4

AMD سری Ryzen 5000XT را آماده می‌کند: بروزرسانی دوباره برای سوکت AM4

 

اخباری که از دید بسیاری، از جمله ما، پنهان مانده بود: AMD در حال آماده‌ سازی پردازنده‌ های جدید Ryzen 5000 است که به طور موثری عمر سوکت AM4 را طولانی‌تر می‌کند.

AMD در اوایل سال جاری میلادی، خانواده پردازنده‌های دسکتاپ خود را با تمرکز ویژه بر سوکت AM5 و APUهای Ryzen 8000G گسترش داد. با این حال، این شرکت با معرفی چهار پردازنده جدید AM4 بسیاری را غافلگیر کرد و به نظر می‌رسد که هنوز کارش تمام نشده است.

برخلاف انتظارات اولیه، AMD پشتیبانی خود از سوکت AM4 را تا سال ۲۰۲۵ تمدید کرده است و به تعهد خود برای پشتیبانی چند ساله از این سوکت احترام می‌گذارد. اگرچه همه مادربردها به دلیل محدودیت‌های اندازه BIOS نمی‌توانند از تمام پردازنده‌ها پشتیبانی کنند، اما تعهد AMD به پشتیبانی مداوم از این سوکت مشهود است.

AMD در یک رویداد اخیر در چین، از دو محصول آینده رونمایی کرد: تراشه‌های Ryzen 8000OF با گرافیک مجتمع غیرفعال و سری Ryzen 5000XT. این اولین بار نیست که AMD پردازنده‌های سری XT را معرفی می‌کند.

نمونه قبلی آن سری Ryzen 3000XT بود که شامل افزایش سرعت کلاک ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاهرتزی می‌شد. این ارتقاها برای SKUهای مبتنی بر معماری Zen 2 “Matisse” اعمال شد که هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند و طبق گزارش‌ها، برای پلی‌استیشن ۵ پرو آینده نیز در نظر گرفته شده است.

به نظر می‌رسد که معماری مدرن Zen 3 نیز به‌روزرسانی‌های مشابهی دریافت خواهد کرد. در حالی که AMD انتشار این سری را در چین تأیید کرده است، اما هنوز جزئیات SKUها منتشر نشده است.

سری Ryzen 5000XT به دنبال قطعات دیگری به نام ۵۰۰۰GT است که اخیراً عرضه شده‌اند. این سری نیز بر اساس اصل افزایش فرکانس مدل‌های موجود بنا شده است. با این حال، در مورد سری ۵۰۰۰GT شاهد به‌روزرسانی APUهای مبتنی بر سیلیکون Cezanne بودیم، در حالی که سری ۵۰۰۰XT به‌روزرسانی SKUهای دسکتاپ “Vermeer” را ارائه می‌دهد.

ما به محض اینکه AMD این SKUها را به طور رسمی معرفی کند و اطلاعات مربوط به عرضه جهانی آنها منتشر شود، شما را در جریان خواهیم گذاشت.


تاریخچه سری XT

 

همانطور که قبلاً ذکر شد، این اولین بار نیست که AMD از سری XT برای پردازنده‌های خود استفاده می‌کند. در سال ۲۰۲۰، این شرکت سری Ryzen 3000XT را معرفی کرد که شامل افزایش سرعت کلاک ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاهرتزی در مدل‌های مختلف بود. این سری برای پاسخگویی به تقاضای مداوم برای عملکرد بیشتر و رقابت با پردازنده‌های نسل دهم Intel Comet Lake معرفی شد.

 

انتظارات از سری Ryzen 5000XT

با توجه به سابقه سری XT، می‌توان انتظار داشت که سری Ryzen 5000XT نیز شامل افزایش سرعت کلاک مشابهی باشد. این افزایش فرکانس می‌تواند به بهبود عملکرد بازی، رندر و سایر وظایف فشرده CPU کمک کند.

 

محدودیت‌ های سری Ryzen 5000XT

یکی از محدودیت‌های احتمالی سری Ryzen 5000XT، نیاز به مادربرد با بایوس به‌روزرسانی شده است. مادربردهای قدیمی‌تر ممکن است قادر به پشتیبانی از پردازنده‌های جدید نباشند، بنابراین کاربران ممکن است برای استفاده از Ryzen 5000XT نیاز به ارتقای مادربرد خود داشته باشند.

 

مقایسه با Ryzen 5000G

AMD در اوایل سال جاری میلادی، سری Ryzen 5000G را معرفی کرد که شامل APUهای مبتنی بر معماری Zen 3 با گرافیک مجتمع Radeon Vega بود. این سری برای کاربرانی که به دنبال یک راه حل همه کاره برای بازی، رندر و سایر وظایف هستند، ایده آل است.

سری Ryzen 5000XT به طور خاص بر روی عملکرد CPU تمرکز دارد و ممکن است برای کاربرانی که به دنبال گرافیک مجتمع قدرتمند هستند، مناسب نباشد.

 

رقابت با Intel

در زمان نگارش این متن، Intel هنوز پردازنده‌های نسل دوازدهم Alder Lake خود را به طور کامل عرضه نکرده است. با این حال، انتظار می‌رود که این پردازنده‌ها رقابت شدیدی را برای AMD ایجاد کنند.

سری Ryzen 5000XT می‌تواند به AMD کمک کند تا تا زمان عرضه کامل Alder Lake، در بازار پردازنده‌های دسکتاپ رقابتی باقی بماند.

 

تأثیر بر قیمت

هنوز مشخص نیست که سری Ryzen 5000XT چه قیمتی خواهد داشت. با این حال، انتظار می‌رود که این پردازنده‌ها از مدل‌های غیر XT گران‌تر باشند.

 

سری Ryzen 5000XT بروزرسانی جدیدی برای سوکت AM4 است که می‌تواند به بهبود عملکرد CPU کمک کند. این سری برای کاربرانی که به دنبال حداکثر عملکرد هستند، ایده آل است، اما ممکن است برای کاربرانی که به دنبال گرافیک مجتمع قدرتمند هستند، مناسب نباشد.

 

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.