یاسمین مقبلی کیه؟ بیوگرافی این بانوی فضانورد

یاسمین مقبلی کیه؟ بیوگرافی این بانوی فضانورد

یاسمین مقبلی سال ۱۹۸۳ تو آلمان به دنیا اومد، ولی پدر و مادرش ایرانی بودن. بعد از یه سری اتفاقات، خانواده‌اش رفتن آمریکا و یاسمین اونجا درس خوند. توی دانشگاه ام‌آی‌تی مهندسی هوافضا خوند و بعدش هم رفت تو سپاه تفنگداران دریایی آمریکا. اونجا کلی پرواز کرد و تجربه‌های جنگی هم داشت.

اوایل زندگی و تحصیلات

یاسمین مقبلی کیه؟ بیوگرافی این بانوی فضا نورد

یاسمین مقبلی تو یه روز گرم تابستون سال ۱۹۸۳، تو یه شهر کوچولو تو آلمان به دنیا اومد. مامان و باباش ایرانی بودن و بعد از انقلاب از ایران رفتن. یاسمین توی یه دبیرستان تو آمریکا درس خوند و از همون بچگی عاشق فضا بود. اون حتی تو یه دوره ی فضایی تو آلاباما شرکت کرد.

یاسمین بعد از تموم شدن دبیرستان، رفت دانشگاه ام آی تی و مهندسی هوافضا خوند. یاسمین تو دانشگاه بسکتبال، والیبال و لاکراس هم بازی میکرد. بعد از دانشگاه، یاسمین توی تفنگداران دریایی آمریکا استخدام شد و به عنوان خلبان بالگرد کار کرد.

یاسمین همیشه عاشق فضا بود و یه روز تصمیم گرفت که فضانورد بشه. اون تو سال ۲۰۱۷ برای برنامه ی فضانوردی ناسا ثبت نام کرد و از بین هزاران نفر انتخاب شد. یاسمین تو سال ۲۰۲۳ فرماندهی یه ماموریت فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی رو به عهده داشت.

یاسمین الان یه زن موفقه که هم خلبان بوده، هم فضانورد شده و به زبان های فارسی، انگلیسی و روسی هم مسلطه.

فعالیت های نظامی

یاسمین مقبلی کیه؟ بیوگرافی این بانوی فضا نورد

یاسمین تو سپاه تفنگداران دریایی آمریکا افسر بود و خلبانی بالگردهای جنگی رو به عهده داشت. اون با بالگردهای بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا که به موشک و توپ مجهز بودن پرواز می‌کرد.

یاسمین بعد از تموم شدن دانشگاهش، مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا رو هم از یه دانشگاه نظامی گرفت. یاسمین از سال ۲۰۰۸ خلبانی هواپیماهای جنگی رو هم شروع کرد و تا الان با ۲۵ مدل مختلف هواپیما پرواز کرده.

فعالیت در ناسا

یاسمین مقبلی کیه؟ بیوگرافی این بانوی فضا نورد

یاسمین تو سال ۲۰۱۷ از بین ۱۸ هزار نفر آدم، جزو ۱۲ نفری بود که فضانورد ناسا شدن.

یاسمین تو سال ۲۰۲۰ اسمش رو برای یه برنامه فضایی جدید نوشتن که قرار بود فضانوردها رو به ماه و بعدش شاید به مریخ هم بفرستن. اگه یاسمین تو این برنامه انتخاب میشد، اولین زنی بود که به ماه سفر میکرد.

سال ۲۰۲۲ ناسا اعلام کرد که یاسمین فرمانده ی یه ماموریت فضایی جدید به ایستگاه فضایی بین المللی شده. یاسمین تو سال ۲۰۲۳ سوار یه موشک شد و به فضا رفت.

یاسمین اولین فضانورد ایرانی-آمریکاییه که به صورت حرفه ای به فضا رفته. قبل از یاسمین، یه خانم ایرانی-آمریکایی دیگه به اسم انوشه انصاری به فضا رفته بود، ولی اون به عنوان یه گردشگر رفته بود و پولش رو خودش داده بود.

یاسمین تو فضا هم دست از غذاهای ایرانی نکشیده! یه روز یه عکس از خودش و همکارانش تو اینستاگرام منتشر کرد که داشتن قورمه سبزی میخوردن. این عکس کلی تو دنیا بازتاب داشت و همه ازش تعریف کردن.

زندگی شخصی

یاسمین مقبلی کیه؟ بیوگرافی این بانوی فضا نورد

یاسمین یه زن متاهله و دوقلو داره. اون و دوقلوهاش الان تو تگزاس زندگی می‌کنن. مامان و بابای یاسمین تو فلوریدا زندگی می‌کنن و برادر بزرگترش هم تو پیتسبورگِ پنسیلوانیا ست.

افتخارات یاسمین:

  • ۴ تا نشان هوایی
  • ۱ نشان لوح تقدیر نیروی دریایی و تفنگداران دریایی
  • ۳ نشان دستاورد نیروی دریایی و تفنگداران دریایی
  • جایزهٔ مدرسهٔ خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحدهٔ آمریکا
  • جایزهٔ دانشجوی برجستهٔ فرمانده ویلی مک‌کول

یاسمین یه زن فوق‌العاده ست که هم تو کارش خیلی موفقه و هم یه مادر دلسوز و مهربونه.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع wikipedia

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.