گوشی با صفحه نمایش شفاف: رویایی دور یا آینده ای نزدیک؟

گوشی با صفحه نمایش شفاف: رویایی دور یا آینده ای نزدیک؟

 

شاید شما هم سریال علمی تخیلی “گستره” را دیده باشید و با دیدن گوشی با صفحه نمایش شفاف در دست شخصیت های آن، به فکر فرو رفته باشید. ایده ی تلفن های شفاف، سال هاست که ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. اما آیا این ایده، فقط در حد یک خیال علمی تخیلی باقی خواهد ماند یا روزی به واقعیت تبدیل خواهد شد؟

نمایشگاه MWC امسال در بارسلون، نقطه عطفی در این زمینه بود. لنوو در این نمایشگاه، لپ تاپ لنوو با صفحه نمایش LED شفاف را به نمایش گذاشت که شباهت زیادی به رابط های شفاف “گستره” داشت.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا به زودی شاهد عرضه ی گوشی های هوشمند شفاف خواهیم بود و آیا واقعاً به آن ها نیاز داریم؟

قبل از پاسخ به این سوال، بیایید نگاهی به فناوری LED شفاف بیندازیم:

LED مخفف Light Emitting Diode یا دیود ساطع کننده نور است. در اکثر گجت های مدرن امروزی از این فناوری در نمایشگرها استفاده می شود. OLED تکامل تکنولوژی LED است. در حالی که دیود های LED به عنوان نور پس زمینه برای لایه LCD استفاده می شوند، دیود های OLED می توانند رنگ های مختلف را با شدت بالا منتشر کنند.

فناوری LED شفاف از یک بستر شفاف برای نگه داشتن دیودها در کنار هم استفاده می کند. این بستر به نور اجازه می دهد تا از دیودها عبور کند (تا حدی، حدود ۷۰-۸۰٪). برای انجام این کار به آند های شفاف و اتصالات بسیار نازک یا شفاف بین دیودها نیاز دارید.

 

آیا گوشی های شفاف عملی هستند؟

 

با وجود جذابیت ایده ی تلفن های شفاف، اما باید به این نکته توجه کرد که چنین گوشی هایی، ایرادات عملی زیادی دارند:

  • حواس پرتی: با هر اتفاقی که پشت صفحه نمایش می افتد، حواس شما پرت خواهد شد.
  • حفظ حریم خصوصی: همه می توانند آنچه را که شما در گوشی خود می بینید، مشاهده کنند.

 

مشکلات گوشی‌ های شفاف

باید به این نکته توجه کنیم که گوشی‌ های شفاف با چالش‌ های زیادی روبرو هستند. اول از همه، هر اتفاقی که پشت صفحه نمایش می‌ افتد می‌تواند حواس شما را پرت کند. دوم، همه می‌ توانند آنچه را که شما در حال مشاهده هستید ببینند (مگر اینکه از پشت به آن نگاه کنید که تصویر آینه‌ ای از آن را مشاهده خواهید کرد).

 

کاربرد های صفحه نمایش LED شفاف

 

با وجود این مشکلات، می‌ توان کاربرد های جالبی برای این فناوری تصور کرد. به عنوان مثال، می‌ توان از این فناوری در تبلیغات، پنجره‌ های هوشمند و شیشه جلو اتومبیل استفاده کرد.

 

کاربرد های دیگر صفحه نمایش LED شفاف

صرف نظر از مشکلاتی که در مورد گوشی های شفاف وجود دارد، این فناوری می تواند کاربردهای جالبی در سایر زمینه ها داشته باشد، مانند:

    • تبلیغات: تصور کنید که در ایستگاه مترو هستید و تمام پنجره ها شروع به پخش تبلیغات برای شما می کنند.

 

    • پنجره های هوشمند: می توانید پیش بینی آب و هوا و سایر اطلاعات مفید را روی پنجره های خانه خود نمایش دهید.

 

    • شیشه جلو اتومبیل: شیشه جلو اتومبیل می تواند به یک نمایشگر تعاملی تبدیل شود که سرعت، دستورالعمل های ناوبری و خطوط خطوط را در هنگام دید کم یا در شب به شما نشان می دهد.

 

  • اطلاعات مفید: می توان از این نمایشگرها برای نمایش اطلاعات مفید مانند پیش بینی آب و هوا، نقشه خط مترو و غیره استفاده کرد.

به طور کلی با وجود اینکه ایده ی تلفن های شفاف جذاب است، اما به نظر می رسد که این ایده، هنوز تا رسیدن به مرحله ی عملی، فاصله زیادی دارد. اما فناوری LED شفاف، می تواند کاربرد های جالبی در سایر زمینه ها داشته باشد.

 

نظره شما چیه؟ فک میکنین این سری گوشی ها به تولید انبوه میرسن؟

 

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.