گزارش: تولید تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ توسط TSMC تایید شد

TSMC manufactured most of the Snapdragon 8 Gen 3 chipset

گزارش: تولید تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ توسط TSMC تایید شد

انتظار داریم در سال ۲۰۲۴، اکثر گوشی های پرچمدار از تراشه نسل جدید اسنپدراگون ۸ نسل ۳ استفاده کنند. بر اساس گفته ها، شرکت های سامسونگ و TSMC تولید این تراشه را بخاطر بهره‌وری زیاد و همچنین کاهش هزینه ها به عهده خواهند داشت.

بر اساس جدیدترین گزارش Business Next، شرکت تایوانی TSMC نرخ بازدهی ۶۰ تا ۸۰ درصد دارد که باعث می‌شود خیال کوالکام از تامین به موقع تراشه ها راحت باشد. علاوه بر آن، پایدار بودن نرخ بازدهی و همچنین کاهش هزینه ها بستگی به عوامل زیادی مانند پارامتر ها و ماشین آلات دارد.

طبق اطلاعاتی که توسط کارشناسان حوزه تراشه های نیمه هادی به بیرون درز پیدا کرده، تولید و نرخ بازدهی یک ویفر ۳ نانومتری، حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد است، اما شرکت تایوانی TSMC به شگفت انگیزترین شکل ممکن این رقم را بین ۷۵ الی ۸۰ درصد رسانده است که واقعا بسیار شگفت انگیز است.

روند تولید تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۳

تولید تراشه اسنپدراگون 8 نسل 3

با توجه به اعداد ذکر شده، اپل و کوالکام برای تامین تراشه های A17 Bionic و Snapdragon 8 Gen 3 هیچ مشکل خاصی نخواهند داشت و احتمال دارد قیمت نهایی تراشه ها پایین تر از نسخه های فعلی باشد. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا اکثر شرکت ها تولید تراشه ۳ نانومتری خود را به TSMC واگذار کند، نرخ بازدهی ۲۰ درصدی سامسونگ است.

طبق گفته منابع نزدیک به سامسونگ، این شرکت نرخ بازدهی ۱۰ درصد از یک ویفر را به ثبت رسانده است که پایین ترین نرخ بازدهی در سال های اخیر است. اگر این روند واقعیت داشته باشد، سامسونگ حدود ۲۰ درصد از بازار تراشه های ۳ نانومتری را در اختیار خواهد داشت و حدود ۸۰ درصد این بازار در اختیار TSMC خواهد بود.

با توجه به هزینه های اضافی و همچنین روند سخت تولید تراشه های ۳ نانومتری، احتمال می‌رود کوالکام به صورت سفارشی تولید این نوع تراشه ها را به TSMC بدهد. یعنی در ازای دریافت سفارش از سوی تولیدکنندگان گوشی، به شرکت های تامین کننده تراشه، سفارش دهد. این نشان دهنده افزایش قیمت تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸ نسل ۳ نسبت به اسنپدراگون ۸ نسل ۲ خواهد بود.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

منبع gizmochina

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.