کشف جدید دنیای کوانتوم و ربطش به جوراب‌های خیس!

کشف جدید دنیای کوانتوم و ربطش به جوراب‌های خیس!

محققان یه کشف جالب در مورد دنیای عجیب کوانتوم کردن. دو تا فیزیکدان، یکی از ژاپن و دیگری از هلند، نشون دادن که درهم‌تنیدگی کوانتومی (وقتی دو تا ذره ریز با هم جفت میشن و روی هم تأثیر دارن) می‌تونه برگشت‌پذیر باشه. این موضوع قبلا غیرممکن به نظر می‌رسید!

این کشف می‌تونه به دانشمندان کمک کنه تا قوانین دنیای کوانتوم رو بهتر درک کنن و در نهایت به ساخت کامپیوترهای خیلی قوی‌تر و انتقال اطلاعات با سرعت بسیار بالا منجر بشه.

کشف جدید دنیای کوانتوم و ربطش به جوراب‌های خیس!

به طور کلی، برگشت‌پذیری یعنی اینکه بتونیم یه اتفاق رو به عقب برگردونیم. مثلا اگه یه لیوان آب رو روی زمین بریزیم، دیگه نمی‌تونیم به راحتی اون رو به حالت اولش برگردونیم. چون طبق قانون دوم ترمودینامیک، به هم ریختگی هر سیستمی در حال افزایش هستش.

اما حالا به نظر می‌رسه که درهم‌تنیدگی کوانتومی می‌تونه یه استثنا باشه. دو تا فیزیکدان ما تو این مطالعه نشون دادن که میشه یه جوری این درهم‌تنیدگی رو «برعکس» کرد، درست مثل تبدیل گرما به کار که تو ترمودینامیک اتفاق می‌افته.

البته خود این دو دانشمند هم می‌گن که کارشون هنوز تموم نشده. اثبات این تئوری تو دنیای واقعی خیلی سخته و نیاز به حل مسائل ریاضی پیچیده‌‌ای داره که تا الان کسی نتونسته حلشون کنه.

به عبارت دیگه، اینکه بتونیم تو آزمایشگاه همین کار رو انجام بدیم و درهم‌تنیدگی رو واقعا برگشت‌پذیر کنیم، فعلا یه چالش جدیده.

اگه این کشف درست باشه، می‌تونه یه عالمه چیزای جدید در مورد دنیای کوانتوم بهمون یاد بده و بهمون کمک کنه کامپیوترهای فوق‌العاده قوی بسازیم یا اطلاعات رو با سرعت نور جابجا کنیم.

البته هنوز کلی سوال هست که باید بهشون جواب بدیم. مثلا اینکه میشه ذرات درهم‌تنیده رو از یه حالت به یه حالت دیگه تبدیل کرد؟ یا اینکه اصلاً میشه این درهم‌تنیدگی رو معکوس کرد؟

دانشمندا دارن خیلی تلاش می‌کنن تا به این سوالات جواب برسن. شاید یه روزی بتونیم با کمک درهم‌تنیدگی کوانتومی کارهای خیلی عجیب و غریبی انجام بدیم. مثلا با یه دکمه جوراب‌های خیس رو خشک کنیم یا با یه نگاه به یه ذره، از حال ذره‌ی دیگه‌ای که کیلومترها دوره خبر بشیم!

هنوز خیلی چیزها در مورد دنیای کوانتوم نمی‌دونیم، ولی یه چیز مطمئنه: این دنیا پر از شگفتیه و هر روز چیزهای جدیدی ازش کشف می‌شه.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.