یه کشتی باری رباتیک روسی از ایستگاه فضایی جدا شد و مثل یه ستاره دنباله‌دار توی جو زمین سوخت

یه کشتی باری رباتیک روسی از ایستگاه فضایی جدا شد و مثل یه ستاره دنباله‌دار توی جو زمین سوخت

امروز (۲۸ مه) یه فضاپیمای باری بدون سرنشین روسی طبق برنامه‌ریزی به زمین برگشت، اما به جای فرود نرم، مثل یه ستاره دنباله‌دار توی جو زمین سوخت و خاکستر شد.

این کشتی باری که “پروگرس ۸۶” نام داشت، صبح امروز ساعت ۴:۳۹ صبح به وقت شرقی (۰۸:۳۹ به وقت گرینویچ) از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) جدا شد و به سمت زمین حرکت کرد.

ناسا اعلام کرد که پروگرس ۸۶ چند ساعت بعد توی جو زمین سوخت و طبق برنامه‌ریزی، خاکسترهاش توی اقیانوس آرام پخش شد.

پروگرس ۸۶ در اول دسامبر ۲۰۲۳ با موشک سایوز روسیه از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شده بود. این کشتی باری دو روز بعد به ایستگاه فضایی رسید و ۲۵۴۰ کیلوگرم غذا، تجهیزات علمی و سایر ملزومات رو به فضانوردان توی مدار تحویل داد.

جالبه که بدونین پروگرس ۸۶ قبل از اینکه توی جو زمین بسوزه، یه وظیفه دیگه هم داشت: زباله‌های ایستگاه فضایی رو جمع کرد و به پایین آورد تا توی جو بسوزن.

الان توی ایستگاه فضایی چهار تا فضاپیما هستن: کپسول دراگون که فضانوردان ماموریت Crew-8 اسپیس‌ایکس برای ناسا رو با خودش به ایستگاه آورده، یه فضاپیمای سرنشین‌دار روسی سایوز، کشتی باری پروگرس ۸۷ و یه فضاپیمای باری Northrop Grumman Cygnus.

مثل پروگرس ۸۶، سایوز و سایگن هم برای یه بار استفاده طراحی شدن، اما کپسول‌های دراگون اسپیس‌ایکس، چه مدل باری و چه مدل سرنشین‌دار، می‌تونن از سفر پرماجرای عبور از جو زمین جان سالم به در ببرن. سایوز روی زمین فرود میاد و دراگون توی اقیانوس آرام.

به زودی فضاپیماهای جدیدی به ایستگاه فضایی میرن. کشتی باری پروگرس ۸۸ روسیه قراره بامداد پنجشنبه (۳۰ مه) پرتاب بشه و بوئینگ هم بعدازظهر شنبه (۱ ژوئن) اولین پرتاب سرنشین‌دار کپسول جدید خودش به نام استارلاینر رو انجام میده.

ماموریت استارلاینر که “تست پرواز سرنشین‌دار” نام داره، دو فضانورد ناسا رو برای یه اقامت تقریبا یک هفته‌ای به ایستگاه فضایی میبره. اگه همه چیز خوب پیش بره، استارلاینر مجوز پروازهای سرنشین‌دار طولانی‌مدت برای ناسا رو هم می‌گیره.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

منبع space

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.