چگونه گرافیک را اورکلاک کنیم ؟

چگونه گرافیک را اورکلاک کنیم ؟

گرافیک قطعه مهمی در کامپیوتره به خصوص یرای کسایی که با کامپیوتر بازی هم میکنن و نکته جالب هم اینه که شما میتونین گرافیک رو به سادگی اوررکلاک کنین.

اورکلاک کردن گرافیک تقریبا شبیه اورکلاک کردن پردازنده هست، اینطوری که شما با میزان کم و آروم آروم و مرحله به مرحله فرکانس هسته رو افرایش میدین بعد در هر مرحله اون رو تحت فشار میزارین با یه سری از برنامه های موجود که در ادامه میگم میتونین پایداری اون زو تست کنید و اگر موفقیت آمیز بود باز مرحله بعد به میزان کمی فرکانس اون رو افزایش میدین ولی باید حواستون به دما باشه.

برای اورکلاک (OC) به چه چیز هایی نیاز دارین ؟
  1. تقریبا همه گرافیک ها قابلیت اورکلاک شدن دارن البته که گرافیکی با کولینگ خوب و با فضای کافی داخل کیس میتونه خیلی بهتر باشه برای مثال اگر گرافیک شما داخل یه کیس کوچیک باشه احتمال این که گرافیکتون رو بیشتر اورکلاک کنین میاد چون هوای داخل کیس باید در گردش باشه و یه جا جمع نشه.
  2. نصب کردن آخرین آپدیت درایور گرافیک و آخرین VBios(پیشنهادی).
  3. برنامه های اورکلاک کننده (OC):چندین برنامه و ابزار برای اورکلاک کردن وجود دارن مثلا MSI Afterburner , EVGA Precision , ASUS GPU tweak و AMD Wattman همه این ها به غیر از برنامه آخری روی همه کارت ها کار میکنن که پیشنهاد من MSI Afterburner هستش.
  4. برنامه برای تحت فشار گذاشتن گرافیک (benchmark):برای این که کارتتون رو تحت فشار بگذارین نیاز دارین به چند تا برنامه و ابزار برای این کار مثل Uningine Superposition, Uningine heaven, GPU Z, Furmark 1-2, ۳DMark و پیشنهاد من Furmark 1-2 و Uningine Superposition هستش.
  5. برنامه برای مانیتور (نظارت) کردن :کاربرد این برنامه و ابزار ها اینه که شما بتونین دما، ولتاژ، فرکانس، سرعت چرخش فن ها رو ببینین و اگر چیری معقول نبود تست رو لغو بکنین و ببینین که مشکل کجاست البته که بعضی از این اطلاعات در خود برنامه های benchmark و اورکلاک کننده نشون داده میشن. HW Info برنامه خوبیه که میتونین روی همه قطعات کامپبوتر خودتون نظارت کامل داشته باشین.
شروع اورکلاک کردن
  1. در مرحله اول قیل از شروع، باید تاکید میکنم باید گرافیک خودتون رو چندین بار با برنامه های benchmark تحت فشار قرار بدین بهتره که حداقل با ۲ تا از این برنامه ها و حداقل برای ۲ بار این تست رو انجام بدینو امتیاز ها، FPS و اطلاعاتی مثل دما، میزان ولتاز و این تظیر رو تو یه جا بنویسین و نگه دارین چون بعدا لازمتون میشه.در ضمن وقتی که دارین این تست ها رو انجام میدین باید گرافیکتون رو روی حداکثر فشار قراربدین و هرگونه تنظیمات محدود کننده رو مثل VSync بردارین. پیشنهاد ما اینه که برای بیشتر گرافیک های امروزی میتونین تنظیمات این برنامه ها رو روی ۱۰۸۰p high یا اگر کارت گرافیک خوبی دارین میتونین روی ۱۰۸۰p Extreme بزارین.بعدش روی اجرا کلیک کنین و صبر کنین که تموم شه و البته بهتره بگم که راجع به گرافبک های امروزی نیازی نیست که نگران چیزی باشیم چون خودشون با توجه به دما و پارامتر های دیگه میزان فرکانس و یا ولتاز و … دیگه رو در لحظه افرایش یا کاهش میدن ولی خب باز هم شما باید این هارو توجه بکنین
  2. در مرحله بعدی برنامه MSI Afterburner رو اجرا کنین و میزان برق رو تا آخر بالا ببرید بعدا فرکانس هسته رو حدود ۲۰ MHz افزایش بدین و تست رو مجدد انجام بدین و حتما دما رو زیر نظر داشته باشین. اگر مشکلی پیش نیامد باز هم همینکار رو انجام بدین و این کار رو تا زمانی که سیستم شما کرش نکرد، فریز نشد، لگ و به هم ریختگی در تصویر ندیدین و صفحه مرگ (blue screen) نداد تکرار کنین و در حین این کار همه اعداد و اطلاعاتی رو که از برنامه های اورکلاک کننده به دست میارین رو یه جا بنویسین و بعد از این که یکی از این اتفاقات برای سیستم شما افتاد کامپیوتر را ریستارت کنید و سرعت فرکانس را به همان اندازه که افزایش دادین کم کنین و این بار مقدار را از ۲۰MHz به مثلا ۱۰MHz ببرید و دوباره تست رو انجام بدین اگه پایدار بود دیکه به فرکانس دست نزنین.
  3. در این مرحله شما میتونین یه مقدار پیشرفته تر اورکلاک کنین یعنی میزان ولتاژ و فرکانس مموری گرافیک رو افزایش بدین. البته من توصبه نمیکنم که میزان ولتاژ رو تغییر بدین چون متونه گرافیک شما رو نابود کنه. اگه دمای گرافیکتون خوب بود میتونین این گزینه ها رو هم افزایش بدین. برای این کار روی تنظیمات کلیک کنین و داخل تب general گزیته Unlock Voltage Control و Unlock Voltage Monitoring را فعال کنین و Unlock Voltage Control را روی third party قرار بدین البته که افزایش ولتاژ نیازمند تامین برق از سوی پاور سیستم شماس پس باید پاور شما توانایی این رو داشته باشه.برای ولتاژ توصیه میکنم برای هر استیج این عدد رو ۱mV افزایش بدین   و فرکانس مموری هم ۵۰MHz افزایش بدین تست های لازم رو انجام بدین و اگر پایدار بود دوباره این ها رو افزایش بدین این مرحله خیلی مهمه باید و باید دما رو زیر نظر داشته باشین چون افزایش ولتاژ دما رو به طور زیادی افزایش میده در ضمن بهتره ولتاژ گرافیک خودتون رو برای اورکلاک پیدا کنین . اگر مشکلی پیش آمد میزان این عدد رو کمتر کنین مثلا فرکانس ممورری رو ۲۵MHz افزایش بدین و دوباره تست رو انجام بدین.
  4. مرحله آخر یک تست نهایی انجام بدین . اعداد و اطلاعاتی رو که نوشتین رو مقایسه کنین  و چندین ساعت گیم بازی کنین تا از پایداری آن تغییرات اطمینان کافی به دست بیارین و باز هم دما رو زیر نظر داشته باشین.
  5. در آخر اگه میخوای FPS بیشتری بگیری میتونی اصلا اورکلاک نکنی و از فناوری های Nvidia DLSS, AMD FSR, INTEL XESS استفاده کنی اگر هم برای گیم نمیخای اورکلاک کنی بهتره فکر این کار رو از ذهن خودت بیرون کنی و اینکه اورکلاک کردن نهایتا ۱۰% میتونه گرافیکتون رو بهتر بکنه.
__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع pcmag

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.