ارائه پردازنده اینتل Arrow Lake-S با مشخصات قدرتمندتر از پرچمدار فعلی!

ارائه پردازنده اینتل Arrow Lake-S با مشخصات قدرتمندتر از پرچمدار فعلی!

همان طور که می دانید پردازنده های سری Arrow Lake و Lunar Lake شرکت Intel جزو مدل های معروف در بخش دسکتاپ و موبایل در سال ۲۰۲۴ هستند. مطابق گزارش منابع، قیمت تعیین شده نسخه “آروو لیک” برای بسیاری از مصرف‌کنندگان گران‌ و غیرقابل دسترسی است اما در مقابل مدل “لونار لیک” نمونه محبوب بین کاربران می باشد و بیشترین سفارش را در طول فروش دارد.

اما به تازگی ادعا شد ارائه پردازنده اینتل Arrow Lake-S با کد “۸۰۷۱۵۰۵۱۰۳۲۱۸” تحت عنوان نسخه جدید شروع می شود. ساختار کلی در سخت افزار این مدل بدین شکل است، که ۸ هسته P بر اساس طراحی هسته Lion Cove، ۱۶ هسته E بر اساس معماری Skymont و یک پردازنده گرافیکی سطح GT1 که باید بر اساس معماری کیمیاگر “Xe-LPG” می باشد.

پردازنده اینتل Arrow Lake-S

مشخصات مهم و قابل توجه پردازنده اینتل Arrow Lake-S

نکته قابل توجه این نسخه وجود ۲۴ هسته قدرتمند و جدید است که مشابه پرچمدار فعلی یعنی اینتل Core i9-14900K می باشد. با این حال، مشخص نیست که تمامی تراشه های اصلی از SMT (مالتی ترد) پشتیبانی می کند. چرا که هسته های E از قبل فاقد عملکرد مالتی ترد هستند. همچنین، ممکن است طی زمان اعلام شده برای عرضه این مدل تردها از ۲۴ عدد به حداکثر ۳۲ رشته ارتقا یابد.

دیگر موارد مهم درباره پردازنده اینتل Arrow Lake-S شامل پایه اولیه ۲.۳ گیگاهرتز است که برحسب هسته های پیشنهادی شده‌اند. علاوه براین، حدود ۳۶ مگابایت حافظه نهان، که مطابق با تعداد کش هوشمند نسخه پرچمدار (L3) 14900K می باشد، در این نسخه نیز به کار رفته است.

پردازنده اینتل Arrow Lake-S

گفته می شود که این پردازنده دارای یک سوکت استوک متفاوت است که مدل LGA 1851 کار می کند. همچنین، تعدادی از تولیدکنندگان در حال عرضه اولین مادربردهای خود متناسب با این نسخه هستند. در کنار پشتیبانی از تراشه‌های Meteor Lake-PS، یک مادربرد خاص جدید با نام  Mini-ITX نیز عنوان شد که پایه اصلی سخت افزار این تراشه می باشد. مسخصات قابل توجه  پردازنده اینتل Arrow Lake-S به شرح زیر است:

 • تا ۲۴ هسته
 • ۸ هسته P
 • ۱۶ هسته الکترونیکی
 • ساعت پایه ۲.۳ گیگاهرتز (ES)
 • حافظه کش هوشمند ۳۶ مگابایت
 • سوکت LGA 1851
 • پردازنده داخلی GT1-Tier Arc Alchemist

پردازنده اینتل Arrow Lake-S

مشخصات مهم پردازنده اینتل Lunar Lake-MX

در بخش پردازنده های Lunar Lake، اینتل از قبل شروع به گردش تراشه های ES1 خود کرده است. مشخصات عنوان شده این تراشه نیز شامل ۱۰ هسته با چهار هسته P بر اساس طراحی نسخه Lion Cove می باشد که به همراه دو هسته E مبتنی بر معماری Skymont و یک Arc نمونه داخلی با سطح GT2 در تراشه های Lunar Lake-MX ارائه می شوند.

این تراشه ها حداقل دو ماژول LPDDR5x را در یک بخش ارائه می کنند زیرا آنها یک پردازنده کامل هستند. این نشان می دهد که چرا ۳۲ گیگابایت (LPDDR5x) رم در فهرست “لونار لیک MX” عنوان شده است.

پردازنده اینتل Arrow Lake-S

اگرچه ممکن است ۳۲ گیگابایت حافظه در عصر حاضر که ۴۸ گیگابایت و ۶۴ گیگابایت استاندارد هستند، چندان زیاد به نظر نرسد، اما با این وجود ظرفیت‌های قابل توجهی برای طراحی لپ‌تاپ‌های سبک هستند. مشخصات اصلی Lunar Lake-MX نی بدین شکل است:

 • تا ۱۰ هسته
 • ۴ هسته P
 • ۴ هسته الکترونیکی
 • پردازنده داخلی GT2-Tier Arc Battlemage
 • ES1 HS Stepping
 • ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی LPDDR5X

البته تمامی موارد اعلام شده در نمونه‌های اولیه مانند سامسونگ گلکسی بوک ۵ اولترا دیده شده بود، اما تا تاریخ عرضه کامل این محصول باید صبر کنیم. چرا که عملکرد و کیفیت اصلی در بخش تست های گوناگون نشان داده می شود. مدیرعامل اینتل تایید کرده است که تراشه های تولیدی ۳ نانومتری توسط TSMC در هر دو نسخه Arrow Lake و هم Lunar Lake استفاده خواهند شد.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.