پردازنده‌های Intel Meteor Lake و Arrow Lake با VPUهای اختصاصی مشابه برای هوش مصنوعی

پردازنده‌های Intel Meteor Lake و Arrow Lake با یک VPU مشابه

طبق اطلاعات منتشر شده، Meteor Lake و Arrow Lake اینتل ممکن است دارای یک VPU یا واحد پردازش چند منظوره مشابه باشند، که نشان می‌دهد اینتل در حال برنامه ریزی‌های تازه‌ای است. پیشرفت‌های سریع هوش مصنوعی، اینتل را به سمت “VPU” که یک واحد اختصاصی است سوق داد زیرا این واحد پردازشی می‌تواند توان پردازنده‌ها را در زمینه هوش مصنوعی افزایش دهد.

پردازنده‌های Intel Meteor Lake و Arrow Lake دارای یک VPU مشابه برای وظایف هوش مصنوعی هستند که در نهایت با Lunar Lake در سال ۲۰۲۵ رونمایی خواهند شد.

اینتل VPU (واحد پردازش چند منظوره) تلاشی از سوی اینتل برای تسریع پیشرفت‌های genAI برای مشتریان است. این ایده در ماه می ۲۰۲۲ برای پردازنده‌های Meteor Lake در نظر گرفته شد، زمانی که این شرکت عملکرد بسیار خوبی را در برنامه‌هایی مانند Stable Diffusion به نمایش گذاشت. به طور خلاصه، VPU گامی به سوی ارائه خدمات به هر بخش از صنعت است و از آنجایی که برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال حاضر در حال افزایش هستند، گنجاندن VPUها باعث متمایز شدن Meteor Lake می‌شود.

پردازنده‌های Intel Meteor Lake

از سوی دیگر لینوکس مدتی است که توسعه‌های اولیه «VPU» را پیش‌بینی کرده و نسل بعدی Lunar Lake اینتل نیز احتمالاً از آن پشتیبانی خواهد کرد. شناسه‌های PCI مرتبط با VPUهای مربوطه Meteor Lake و Arrow Lake نشان می‌دهند که هر دو سری ممکن است دارای یک نوع مشابه VPU باشند. با این حال، ما هنوز از جزئیات دقیق آن مطلع نیستیم.

اینتل مزایای VPU‌ها را به دو سطح مختلف تقسیم کرده است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

مزایای سطح اول

  • جلوه های صوتی پیشرفته
  • جلوه‌های سازنده و بازی
  • دستیاران هوش مصنوعی (Microsoft 365 Copilot)

مزایای سطح دوم

  • محاسبه هوش مصنوعی برای بهبود GOPS
  • محاسبه هوش مصنوعی برای مدل‌های زبان بزرگ (TOPS) مانند ChatGPT

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.