هک شدن ۹.۹ میلیارد رمز عبور کاربران جهانی توسط هکران دارک وب

هک شدن ۹.۹ میلیارد رمز عبور کاربران جهانی توسط هکران دارک وب

در هک عظیمی که کارشناسان امنیتی آن را بزرگترین افشای رمز عبور در تاریخ می‌دانند، هک شدن ۹.۹ میلیارد رمز عبور در یک انجمن دارک وب لو رفت. این رمز عبورها از طریق هک‌ها و نقض‌های امنیتی متعدد، از جمله برخی که به چند دهه قبل باز می‌گردند، جمع‌آوری شده‌اند.

جزئیات هک شدن ۹.۹ میلیارد رمز عبور 

یک فایل متنی که در انجمن‌های هکرها منتشر شده، حاوی بزرگترین مجموعه رمز عبور لو رفته در تاریخ است. طبق گزارش شرکت تحقیقاتی امنیت سایبری Cybernews، این فایل با نام rockyou2024.txt شامل ۹,۹۴۸,۵۷۵,۷۳۹ رمز عبور است.

هک شدن ۹.۹ میلیارد رمز عبور در واقع ترکیبی از رمزهای عبور شناخته شده قبلی از هک‌هایی است که قدمت آنها به بیش از ۲۰ سال قبل می‌رسد، به همراه نقض‌های جدید داده‌ها است. در حالی که استفاده از رمزهای عبور مرتبط با نام‌های کاربری خاص برای کاربران یک وب‌سایت خطرناک است، خطر واقعی ناشی از این حجم عظیم اطلاعات، امکان انجام “حملات بروت فورس توسط هکرها است.

هک شدن 9.9 میلیارد رمز عبور

به طور خلاصه، هک شدن ۹.۹ میلیارد رمز عبور به هکرها ابزاری قدرتمند برای انجام حملات بروت فورس و دسترسی به حساب‌های کاربری و اطلاعات حساس کاربران می‌دهد. به همین دلیل، اکیداً توصیه می‌شود که همه کاربران در اسرع وقت رمزهای عبور خود را تغییر دهند.

اقدامات کاربران در مقابل این حملات

فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای (۲FA): این کار یک لایه امنیتی اضافی هنگام ورود به سیستم ایجاد می‌کند. حتی اگر هکر نام کاربری و رمز عبور را داشته باشد، برای ورود به سیستم باید از طریق یک دستگاه یا روش جداگانه احراز هویت شود.

استفاده از روش‌های ۲FA مبتنی بر سخت‌افزار: روش‌های مبتنی بر سخت‌افزار  به روش‌های مبتنی بر حساب (مانند ارسال کد احراز هویت به ایمیل) ترجیح داده می‌شوند، زیرا هکرها ممکن است به حساب ایمیل کاربر دسترسی داشته باشند و از این طریق کد ۲FA را بدزدند.

هک شدن 9.9 میلیارد رمز عبور

استفاده از ابزارهای مدیریت رمز عبور: این ابزارها به شما امکان می‌دهند تا رمزهای عبور خود را به طور امن ذخیره و بروزرسانی کنید. KeePass XC یک نمونه از این ابزارها است که به صورت رایگان و امن ارائه می‌شود.

امنیت رمزهای عبور خود را جدی بگیرید! افشای اطلاعات این حجم از رمز عبور، خطری بزرگ برای امنیت سایبری کاربران در سراسر جهان است. با انجام اقدامات پیشگیرانه ساده، مانند تغییر رمز عبور و فعال کردن مدل دو مرحله‌ای، می‌توانید از حساب‌های خود در برابر هکرها محافظت کنید.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع notebookcheck

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.