هواوی از تراشه ۵ نانومتری Kirin 9006C ساخته شده توسط TSMC در لپ‌تاپ جدید خود استفاده می‌کند

هواوی از تراشه ۵ نانومتری Kirin 9006C ساخته شده توسط TSMC در لپ‌تاپ جدید خود استفاده می‌کند

هواوی در اوایل دسامبر ۲۰۲۳ لپ‌تاپ جدیدی به نام Qingyuan L450 را برای بازار چین عرضه کرد. یکی از ویژگی‌های برجسته این لپ‌تاپ، پردازنده ۵ نانومتری Kirin 9006C بود. این خبر باعث شد شایعاتی در مورد توانایی‌های تولید تراشه در چین به وجود آید و برخی بر این باور بودند که SMIC با تولید این تراشه پیشرفته ۵ نانومتری، جهش بزرگی برداشته است.

تراشه

با این حال، بررسی دقیق این لپ‌تاپ توسط شرکت TechInsights به این شایعات پایان داد. آن‌ها متوجه شدند که تراشه Kirin ۹۰۰۶C در واقع توسط TSMC، شرکت نیمه‌هادی تایوانی، ساخته شده است. علاوه بر این، این تراشه بر اساس یک فرآیند تولید ۵ نانومتری قدیمی‌تر TSMC است که در سال ۲۰۲۰ معرفی شده بود. این موضوع نشان می‌دهد که هواوی احتمالاً از ذخایر قدیمی تراشه‌های ۵ نانومتری TSMC استفاده کرده است.

هنوز گزارش‌هایی مبنی بر تلاش SMIC برای توسعه گره ۵ نانومتری خود وجود دارد، اما تاکنون شاهد هیچ پیشرفت قابل توجهی نبوده‌ایم.

اما چرا این موضوع اصلا خبرساز شده است؟ پس از اعمال تحریم‌های ایالات متحده در چند سال گذشته، هواوی از استفاده از فناوری‌های تراشه ساخت کشورهای غربی در دستگاه‌های خود ممنوع شد. این امر ادامه فعالیت هواوی را بسیار دشوار کرده و آنها را برای یافتن تراشه و حفظ رقابت حداقل در خاک چین به تکاپو انداخته است.

هواوی

نکات کلیدی:

  • هواوی از تراشه Kirin ۹۰۰۶C ساخته شده توسط TSMC در لپ‌تاپ جدید خود استفاده می‌کند.
  • این تراشه بر اساس یک فرآیند تولید قدیمی‌تر ۵ نانومتری است، نه فناوری پیشرفته SMIC.
  • تحریم‌های ایالات متحده باعث شده است که هواوی برای تأمین تراشه با مشکل مواجه شود و به دنبال جایگزین باشد.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.