نحوه بررسی حافظه و سرعت رم در کامپیوتر: روش های جامع در ویندوز و مک

نحوه بررسی حافظه و سرعت رم در کامپیوتر: روش های جامع در ویندوز و مک!

حافظه با دسترسی تصادفی یا RAM، حافظه کوتاه مدت سریعی است که رایانه شما برای اجرای برنامه ها و باز کردن فایل ها از آن استفاده می کند. رم رایانه شما تعیین می کند که چه مقدار فعالیت را می توانید همزمان اجرا کنید. به این ترتیب می توانید متوجه شوید که چه مواردی روی سیستم شما نصب شده است.

در این پست به نحوه بررسی حافظه و سرعت رم در کامپیوتر با روش های کلی پرداخته می شود. به طور کلی، RAM با گذشت زمان در حال بهبود و افزایش سرعت است، تقریباً مانند همه فناوری‌ها. رم سریع یکی از ویژگی های رایانه های جدیدتر نسبت به رایانه های قدیمی می باشد که طی سال های گذشته سخت افزار پیشرفته‌ای را ایجاد کرده‌اند.

حافظه رم چیست؟

RAM مخفف حافظه دسترسی تصادفی است که به عنوان حافظه کاری فیزیکی کامپیوتر شما عمل می کند. این جایی است که همه فایل‌های باز، برنامه‌ها و سایر داده‌های خود را ذخیره می‌کنید. نسخه های SSD و هارد دیسک ها که بسیار کندتر از رم عمل می کنند، مشابه آن اصلا نیستند. برنامه‌ها و فایل‌ها وقتی از حافظه باز می‌شوند در حافظه رم رایانه شما بارگذاری می‌شوند.

هر چه رم بیشتری داشته باشید می توانید کارهای بیشتری را همزمان انجام دهید. اگر رم کافی برای برنامه های باز ندارید، سیستم شما کند می شود زیرا ویندوز باید داده ها را به داخل و خارج از فایل صفحه روی دیسک سیستم منتقل کند. اگر این حافظه اصلی در مقدار نامعینی وجود داشته باشد، حتی ممکن است خطای فضای کمی را مشاهده کنید. همه چیز بستگی به این دارد که شما چه مقدار رم نیاز دارید.

نحوه بررسی حافظه و سرعت رم در ویندوز 

برای اینکه ببینید چه مقدار رم در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ دارید، از Task Manager استفاده کنید. برای دسترسی به تنظیمات این لخش، بر روی نوار وظیفه در پایین صفحه کلیک راست کرده و گزینه مربوط به آن را انتخاب کنید یا Ctrl+Shift+Esc را بزنید. در قسمت سمت چپ، پس از انتخاب تب Performance را در Memory انتخاب کنید. در صورتی که هیچ برگه ای نشان داده نشد، ابتدا روی More Details کلیک نمایید.

این تنظیمات مقدار کل رم را که نصب کرده اید به شما نشان می دهد. علاوه بر این، Task Manager سرعت، ضریب فرم، استاندارد مورد استفاده و تعداد اسلات های حافظه فیزیکی در سیستم شما را که در حال استفاده هستند نمایش می دهد. اگر لپ تاپ شما قابل ارتقا باشد و اسلات خالی دارید، می توانید رم بیشتری نصب کنید.


بهترین رم های کامپیوتر برای کارکرد های مختلف ↓

بهترین رم‌ های کامپیوتر برای سیستم گیمینگ: کیت های DDR4 و DDR5 در سال ۲۰۲۴


نحوه بررسی اطلاعات رم در تنظیمات 

با باز کردن منوی Start، به بخش Settings بروید و سپس گزینه About را از Memory انتخاب کنید. مشخصات کامل رم شما در قسمت Device Specifications ذکر شده است.

پیشنهاد می کنیم از برای مشاهده اطلاعات دقیق تر در مورد زمان بندی رم خود در هر نسخه ویندوز از برنامه CPU-Z استفاده کنید. بعد از نصب برای مشاهده این داده ها، برگه Memory را انتخاب نمایید.

معمولاً سیستم عامل BIOS یا UEFI رایانه شما نیز این داده ها را نشان می دهد. اگر از کامپیوتر بدون سیستم عامل کاربردی استفاده می کنید،  به سادگی می توانید به سیستم عامل BIOS یا UEFI دسترسی داشته باشید و جزئیات مربوط به رم یا حافظه سیستم را جستجو کنید.

نحوه بررسی حافظه و سرعت رم در مک 

پیدا کردن مقدار رم مک شما بسیار ساده تر از اکثر سیستم های ویندوز است، اما ارتقای رم در رایانه های اپل تقریبا غیرممکن می باشد. رم در مک بوک روی مادربرد لحیم شده است و کاربر نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد.

برای شروع، روی نماد اپل واقع در گوشه سمت چپ بالای صفحه مک خود کلیک کنید.

بعد، از منوی زمینه که باز می‌شود، About This Mac را انتخاب نمایید.

خلاصه ای از مشخصات مک شما، از جمله ظرفیت حافظه، اکنون برای شما قابل مشاهده خواهد بود. مک بوک در این سناریو دارای ۱۶ گیگابایت رم است.

برای اینکه بفهمید چه نوع رمی نصب کرده اید، ابتدا روی گزینه More Info کلیک کنید.

هنگامی که پنجره باز شد، تا انتها به پایین بروید و System Report را انتخاب نمایید.

پس از آن، گزینه Memory را از نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید. در سمت راست صفحه، نوع و مقدار رم نشان داده می شود.

اگرچه حافظه رم در رایانه‌های مک جدیدتر قابل افزایش نیست، آنها معمولاً به رم بسیار کمتری نسبت به سیستم‌های ویندوز نیاز دارند. مطمئن شوید که دستگاهی که خریداری می کنید دارای رم کافی برای اهدافی است که قصد دارید از آن استفاده کنید.

اگر رم کافی نداشته باشیم چه کار کنیم؟

اگر تشخیص داده اید که نیازهای سیستم را برای برنامه ای که می خواهید استفاده کنید برآورده نمی کند یا اگر به طور معمول به حداکثر ظرفیت خود می رسد و سیستم را مسدود می کند، باید رم خود را افزایش دهید.

همانطور که قبلاً گفتیم، ارتقاء رم برای دستگاه های مک فعلی امکان پذیر نیست. مشکل مشابه بسیاری از لپ‌تاپ‌های ویندوزی معاصر و رایانه‌های شخصی کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما برای اطمینان، باید مشخصات را بررسی کرده و شماره مدل خود را پیدا کنید.

اگر ایده انجام چنین تنظمیات برای شما مشکل دارد توصیه می کنیم کامپیوتر خود را نزد یک متخصص تعمیر یا یک دوست در زمینه فناوری ببرید. آنها می توانند تأیید کنند که دستگاه شما می تواند ارتقا یابد و این فرآیند را از طرف شما انجام دهد.

در هر صورت ابتدا باید ماژول های رم خریداری کنید. رم DDR5 سریعترین و قابل اعتمادترین گزینه است، اما بعید است که دستگاه شما در صورتی که بیش از چند سال قدیمی باشد، بتواند از آن استفاده کند. در غیر این صورت، رم DDR4 قیمت مناسب تری دارد و به خوبی پشتیبانی می شود.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

منبع howtogeek

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.