موقع خواب آینده رو پیشبینی بکن!

موقع خواب آینده رو پیشبینی بکن! 

طبق یه تحقیق جدید، به نظر میاد سلول‌های عصبی که تو قسمت حافظه‌ی مغز ما هستن، موقع خواب فقط خاطرات گذشته رو مرور نمی‌کنن، بلکه شاید بتونن آینده رو هم پیش‌بینی کنن و برای اتفاقات نیفتاده تمرین کنن.

تیمی از محققای دانشگاه میشیگان فعالیت سلول‌های مغزی موش‌ها رو تو زمان‌های بیداری و خواب بررسی کردن. این فعالیت‌ها رو قبل، حین و بعد از اینکه موش‌ها تو یه هزارتو مسیر رو پیدا می‌کردن اندازه‌گیری کردن. هدف این بود که ببینن سلول‌های عصبی موش‌ها موقع استراحت و خواب به چه چیزایی فکر می‌کنن.

موقع خواب آینده رو پیشبینی بکن!

یکی از محققای بیهوشی‌شناس به اسم کامران دیبا از دانشگاه میشیگان میگه: «ما با بررسی ارتباط فعالیت هر سلول عصبی با فعالیت بقیه سلول‌ها، به این سوال جواب دادیم.»

«اینکه بتونیم ترجیح سلول‌های عصبی رو حتی بدون هیچ محرکی دنبال کنیم، کشف مهمی بود.»

محقق‌ها یه روش جدید برای آنالیز فعالیت سلول‌های عصبی ابداع کردن. این روش جدید به این معنیه که علاوه بر اینکه بتونن جای فیزیکی تو ماز رو با فعالیت خاص سلول‌های عصبی تو لحظه‌ی واقعی وصل کنن، می‌تونستن برعکسش رو هم انجام بدن. یعنی فعالیت سلول‌های عصبی رو تو حین خواب موش‌ها به نقاط مختلف تو ماز وصل کنن.

این کار با یه فرآیند یادگیری ماشینی ممکن شد. تو این فرآیند، به جای اینکه سلول‌های عصبی رو جدا از هم در نظر بگیرن، ارتباطاتشون باهم رو بررسی کردن.

بر اساس فعالیت سلول‌های عصبی که هم تو خواب و هم تو تلاش بعدی برای گذروندن ماز دیده شد، موش‌ها نه تنها داشتن خواب‌هایی در مورد جاهایی که قبلا تو ماز دیده بودن، بلکه داشتن روی مسیرهای جدیدی هم کار می‌کردن.

این یافته‌ها تو زمینه‌ی “تنظیم فضایی” که همون ارتباط بین فعالیت سلول‌های عصبی خاص با مکان‌های خاصه، اهمیت زیادی دارن. این تنظیم یه فرآینده‌ی پویاست و به نظر میاد مغز تو خواب هم درگیرشه.

وقتی بعد از خواب دوباره موش‌ها رو تو ماز گذاشتن، فعالیت مغزی‌ای که تو خواب اندازه‌گیری شده بود، تا حدی نشون‌دهنده‌ی مسیرهای جدیدی بود که موش‌ها برای کشف محیط اطرافشون انتخاب می‌کردن. این تطابق‌ها کاملا دقیق نبودن، ولی به اندازه‌ی کافی نزدیک بودن که بشه یه ارتباطی بین خواب‌ها و تصمیمات آینده قائل شد.

موقع خواب آینده رو پیشبینی بکن!

کالب کمِره، عصب‌شناس از دانشگاه رایس آمریکا میگه: «می‌تونیم ببینیم این تغییرات دیگه هم تو خواب اتفاق می‌افته، و وقتی دوباره حیوونا رو تو محیط می‌ذاریم، می‌تونیم تایید کنیم که این تغییرات واقعا بازتاب چیزیه که حیوون موقع خواب یاد گرفته.»

این که خواب به شکل‌گیری حافظه کمک می‌کنه، چیز جدیدی نیست. اما با اینکه تو این تحقیق فقط روی موش‌ها آزمایش شده، به نظر میاد تو مغز انسان‌ها هم اتفاق مشابهی می‌افته: یه جور تمرین برای ماجراجویی‌های آینده.

این پژوهش جدید یه ذره دیگه به درک ما از اتفاقات جادویی که تو مغز خفته‌ی ما میوفته کمک می‌کنه. چیزایی که روی همه چی، از یادگیری تا سالم موندن مغز، تاثیر داره.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع sciencealert

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.