ایجاد تغییرات بزرگ برحسب قیمت گواهی اسقاط برای شماره‌ گذاری هایما و ایران خودرو

ایجاد تغییرات بزرگ برحسب قیمت گواهی اسقاط برای شماره‌ گذاری هایما و ایران خودرو

طبق آخرین اطلاعیه‌ای که توسط گروه صنعتی ایران خودرو منتشر شد، این شرکت اعلام کرد که تصویب و اجرایی شده ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو و افزایش مبلغ گواهی اسقاط محصولات مونتاژی برحسب شرکت های گوناگون متفاوت خواهد بود. برهمین اساس، قیمت گواهی اسقاط برای شماره‌ گذاری خودروهای هایما از ۲۵ درصد گواهی اسقاط به ۱.۵ گواهی معادل ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

همچنین، مطابق گزارشات جدید خبرگذاری ایسنا، براساس قانون ساماندهی صنعت خودرو این موضوع حدود ۴.۵ سال در بخش موضوعات مهم مجلس بوده است و تمامی عوامل رفت و آمد به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در نهایت پس از ۳ سال، در خرداد سال ۱۴۰۱ با این پیشنهاد موافقت کرد.

البته پس از تصویب این مصوبه حدود ۳ ماه به دولت زمان داده شد تا برحسب آیین نامه، خودروهای فرسوده را طبق تدوین و معلومات موجود از رده خارج کند. اما در طول اجرای این روند، برنامه تغییر کرد و ماده ۱۰ قانون اصلاح سازماندهی صنعت خودرو  کاملا تغییر یافت. به شکل ساده در طول شهریور ماه سال ۱۴۰۱ مقرر شد که آیین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اجرا شود که به جای آن ماده ۱۰ اصلاح شد.

اما در روند کلی این مسئله حدود ۱۵ ماه معلق ماند تا در نهایت در پایان سال ۱۴۰۲ آیین نامه خودروهای فرسوده ابلاغ شد. همچنین، تمامی موارد موجود در نمونه قبلی تغییر یافتند و طی این لیست جدید تعداد گواهی اسقاط افزایش یافت و بدین تریتب مالکان واجد الشرایط می توانند برای اسقاط خودرو و انتخاب جایگزین موارد لازم را تهیه کنند.

مطابق این موضوع، چندین موضوع حاشیه‌ای نیز در برخی از سایت ها و فضاهای مجازی دیده شد که نشان می داد ایجاد آیین نامه افزایش تعداد گواهی اسقاط برای شماره گذاری خودرو ها باعث شده است که قیمت محصولات مونتاژی ایران خودرو نیز افزایش یابد.

موضوعات ایجاد شده براساس این خبر، باعث شد که ایران خودرو اظهارات مهمی را ارائه کند. طبق گزارشات این خودرو ساز اعلام شد که با در نظر گرفتن قراردادهای فروش پرداخت مابه التفاوت ارزش گواهی اسقاط برای تمامی تعهدات الزامی است. همچنین، نمایندگان در خصوص اطلاع رسانی به مشتریان برحسب افزایش قیمت باید دقت بالایی داشته باشند.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع isna

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.