فاصله ای کوتاه تا تراشه های ۲ نانومتری : غوغای TSMC

فاصله ای کوتاه تا تراشه های ۲ نانومتری : غوغای TSMC

 

حالا که تراشه‌ های ۳ نانومتری در قالب Apple A17 Pro و Intel Meteor Lake به طور کامل وارد بازار انبوه شدند، TSMC خود را برای گام بزرگ بعدی آماده می‌کند. انتظار می رود ابتدا تراشه های ۲ نانومتر برای اپل و اینتل رزرو شوند و تولید آن از سال ۲۰۲۵ آغاز شود.

رقابت برای سریع‌ترین و کارآمدترین تراشه‌ها ادامه دارد: طبق گزارش Taiwan Economic Daily ، اپل و اینتل در حال حاضر برای اولین دسته از تراشه‌های TSMC که از طریق فرآیند ۲ نانومتری تولید می‌شوند، رقابت می‌کنند.

از نظر ما احتمالا اپل اولین شرکتیه که محصولی با پردازنده ۲ نانومتری عرضه می‌کنه، اگرچه هنوز اولین محصولاتی که با تراشه پیشرفته‌ سری M  وارد بازار می‌شوند مشخص نیست آیفون ۱۷ پرو باشد یا مک. از سوی دیگر، انتظار می‌رود اینتل به تولید تراشه های ۲ نانومتری TSMC متکی باشد و احتمالاً تراشه‌ های مبتنی بر فرآیند جدید را از سال ۲۰۲۶ ارائه خواهد کرد.

طبق اخبار منتشر شده از افشاگری، Nova Lake 16 هسته عملکرد را با ۳۲ هسته کارآمد ترکیب خواهد کرد. به همراه چهار هسته کم مصرف در سیستم مجموع تعداد هسته پردازشی تراشه ها به ۵۲ هسته قابل توجه خواهد رسید.

جالب است که ببینیم تولید تراشه های داخلی اینتل در چند سال آینده چگونه می تواند در برابر TSMC مقاومت کند، زیرا این غول نیمه هادی به تازگی اعلام کرده است که در آینده تراشه های ۱.۵ نانومتری را در کارخانه تراشه جدید خود در ماگدبورگ تولید خواهد کرد. بر اساس شناخت ما از اینتل انتظار می‌رود هر دو تراشه ۲ نانومتر و ۱.۸ نانومتر را در طول سال ۲۰۲۴ آماده تولید کند.

 

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.