عکاس عکس معروف زمین از ماه درگذشت

فضانورد ناسا که اولین عکس رنگی زمین از ماه رو گرفت، تو یه سانحه هوایی فوت کرد

عکاس عکس معروف زمین از ماه درگذشت

ویلیام اندرس، فضانورد ناسا و سرلشکر نیروی هوایی آمریکا، امروز زودتر بعد از سقوط هواپیمای شخصیش نزدیک خونشون تو واشنگتن درگذشت. اندرس بخشی از اولین ماموریت فضایی با سرنشین ناسا به ماه بود، که تو سال ۱۹۶۸ با ماموریت آپولو ۸ به نزدیکترین جرم آسمانی زمین سفر کرد.

این فضانورد، جنگنده و خلبان آزمایشی با عکس نمادینش از زمین از روی ماه، که به «طلوع زمین» معروفه، تاریخ‌سازی کرد. این عکس، مثل بقیه دستاوردهای اندرس، اولینِ یه سری دیگه بود، چون اولین تصویر رنگی از زمین از روی ماه به حساب میاد. پسر اندرس این سانحه و مرگ پدرش رو برای خبرگزاری آسوشیتدپرس تایید کرد.

فضانورد ناسا بعد از خودش یه میراث فوق‌العاده‌ای از اکتشافات ماهانه به جا گذاشت که هرگز تکرار نمیشه

اندرس که تا آخر عمرش عاشق پرواز بود، بعد از بازنشستگی بنیاد هریتیج رو تاسیس کرد. ماموریت تاریخی اون به ماه، آپولو ۸ نام داره، اما این دومین ماموریت فضایی موفق با سرنشین از برنامه آپولو بود و اولین باری بود که انسان‌ها به ماه سفر کردن. همراهان اندرس تو این ماموریت، فضانوردان ناسا، فرانک بورمن و جیمز لوول بودن. بورمن فرمانده و لوول با تجربه‌ترین عضو تیم، هدایت فضاپیما رو برعهده داشتن.

با توجه به اینکه ماموریت‌های آپولو یه فرودگر ماه‌نشین و یه وسیله‌ی برگشت رو با هم داشتن، ناسا مجبور بود دو تا خلبان انتخاب کنه. یکی از اینا قرار بود ماژول فرماندهی رو هدایت کنه و نفر دیگه مسئولیت هدایت فرودگر ماه‌نشین رو به سمت سطح ماه و برگشت به فضاپیما رو داشت. تو ماموریت آپولو ۸، اندرس فضانوردی بود که برای هدایت فرودگر ماه‌نشین آموزش دیده بود، که به معنی یه پرواز آسون‌تر براش بود، چون ناسا نتونسته بود فرودگر ماه‌نشین آپولو ۸ رو برای پرواز تایید کنه.

در حالی که آپولو ۸ اولین سفینه فضایی بدون سرنشین به سمت ماه بود، به خاطر نبود آمادگی کافی، فضانوردان فقط تونستن دور ماه رو بگیرن و روی اون فرود نیان. برنامه ناسا اول قرار بود تو ماموریت آپولو ۸، ماه‌نشین رو توی مدار زمین تست کنه ولی مجبور شدن این برنامه رو کنسل کنن و به جای اون، فقط بخش فرماندهی رو به سمت ماه بفرستن.

هرچند آندرس مسئول هدایت ماه‌نشین نبود، اما تونست تو این ماموریت تاریخ‌سازی کنه. به گفته خودش، مهم‌ترین کاری که برای برنامه فضایی انجام داد، گرفتن عکس معروفشه. اون همچنین خیلی تلاش کرد تا بخش فرماندهی رو تو اولین سفر به ماه، ثابت نگه داره. آندرس علاوه بر عکس‌های زمین، از سطح ماه هم عکس گرفت تا برای ماموریت‌های بعدی آپولو مفید باشن.

مدیر ناسا، بیل نلسون، با یه پست تو شبکه‌های اجتماعی از آندرس قدردانی کرد. اون گفت که آندرس نه تنها به بشریت یکی از ارزشمندترین هدایا رو که یه فضانورد می‌تونه بده، یعنی عکس زمین، ارائه کرد، بلکه باعث شد انسان‌ها خودشون رو از بیرون ببینن. این عکس زمین، یکی از نمادین‌ترین عکس‌های تاریخه و به جنبش‌های حفظ محیط زیست کره زمین خیلی کمک کرد.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.