عملکرد ناامید کننده چیپست پرچمدار هوآوی

عملکرد ناامید کننده چیپست پرچمدار هوآوی

سری جدید گوشی‌های هوشمند هوآوی P70 که اخیراً رونمایی شده است، برخلاف دو نسل قبلی خود (P50 و P60) که از تراشه‌های اسنپدراگون سری ۸ نسل ۴G بهره می‌بردند، به تراشه اختصاصی کمپانی یعنی Kirin 9010 مجهز شده است. با وجود تمرکز بر استفاده از سیلیکون داخلی، نتایج به دست آمده از تست‌های بنچمارک عملکرد تراشه Kirin 9010 در گوشی پرچمدار P70 Ultra، گامی به عقب برای هواوی تلقی می‌شود.

این نتایج نشان می‌دهند که Kirin 9010 حتی از تراشه‌های میان‌رده نسل گذشته مانند اسنپدراگون ۷+ نسل ۲ نیز عملکرد ضعیف‌تری دارد. این موضوع با توجه به قیمت ۱۴۰۰ دلاری گوشی P70 Ultra، نگران‌کننده به نظر می‌رسد.

عملکرد ناامید کننده چیپست پرچمدار هوآوی

عملکرد چیپست پرچمدار هوآوی زیر حد انتظار

بازگشت هواوی به طراحی تراشه‌های اختصاصی Kirin با سری P70 همراه بوده است. کل این سری با تراشه Kirin 9010 کار می‌کند و نتایج بنچمارک به دست آمده از P70 Ultra، عملکرد ناامیدکننده‌ای را برای این تراشه به تصویر می‌کشند.

امتیاز تک هسته‌ای Kirin 9010 در تست Geekbench 6 روی گوشی P70 Ultra، عدد ۱۴۴۶ و امتیاز چند هسته‌ای آن ۴۵۲۴ است. این ارقام به طور قابل توجهی پایین‌تر از تراشه‌های نسل فعلی مانند اسنپدراگون ۸ نیل ۳ و Dimensity 9300 قرار می‌گیرند. نگران‌کننده‌تر آنکه، عملکرد این تراشه حتی از تراشه‌های پرچمدار قدیمی‌تر و میان‌رده نسل قبل نیز ضعیف‌تر است.

برای مثال، تراشه دو ساله اسنپدراگون ۸+ نسل ۱ به طور میانگین در تست‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای Geekbench 6 به ترتیب امتیازهای ۱۷۴۱ و ۴۵۸۴ را کسب می‌کند. نکته قابل توجه این است که همین تراشه (البته با فناوری ۴G) سال گذشته در سری P60 به کار رفته بود که این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده‌ی پسرفت عملکردی در نسل جدید باشد.

همچنین، امتیازهای به دست آمده توسط تراشه اسنپدراگون ۷+ نسل ۲ سال گذشته روی گوشی پوکو F5 (در تست‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای Geekbench 6 به ترتیب ۱۶۸۷ و ۴۳۷۸) برتری این تراشه میان‌رده نسبت به Kirin 9010 را به خوبی نمایان می‌کند.

عملکرد ضعیف پردازنده گرافیکی (GPU)

عملکرد پردازنده گرافیکی Kirin 9010 حتی نگران‌کننده‌تر از پردازنده مرکزی آن است. امتیاز ثبت شده توسط این تراشه در تست ۳DMark Wild Life Extreme Unlimited، عدد ۱۵۳۱ و امتیاز آن در تست گرافیکی AnTuTu، رقم ۱۹۵۳۸۰ است. در مقام مقایسه، گوشی‌های مجهز به اسنپدراگون +۸ نسل ۱ مانند شیائومی ۱۲S پرو در این دو تست به ترتیب امتیازهای ۲۷۴۰ و ۴۷۹۶۰۴ را کسب کرده‌اند.

امتیازهای تراشه اسنپدراگون +۷ نسل ۲ در این تست‌ها نیز به ترتیب ۱۹۵۶ و ۳۳۷۹۱۵ است که باز هم فاصله قابل توجه Kirin 9010 از این تراشه میان‌رده را آشکار می‌کند.

عملکرد ناامید کننده چیپست پرچمدار هوآوی

با استناد به تمامی این نتایج، به نظر می‌رسد که گوشی هوشمند پرچمدار هوآوی P70 اولترا در زمینه عملکرد پردازشی، توان رقابت در سال ۲۰۲۴ را ندارد. با این حال، همانند نسل‌های پیشین سری P، تمرکز اصلی این گوشی بر قابلیت‌های عکاسی است و به نظر می‌رسد که حداقل در آن بخش، عملکرد بهتری را ارائه می‌کند.


امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. مطالب مورد نیاز انتقادات و پیشنهادات خودتون در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.