عملکرد بهتر رایزن ۵ ۸۵۰۰G از رایزن ۵ ۵۶۰۰G در بنچمارک تک هسته ای

عملکرد بهتر رایزن ۵ ۸۵۰۰G از رایزن ۵ ۵۶۰۰G در بنچمارک تک هسته ای

به تازگی سری جدید پردازنده های ۸۰۰۰G رایزن شرکت AMD به شکلی توسعه داده شدند که برای رقابت با بهترین CPU های بازی آمادگی کامل را دارند. نتایج بنچمارک منتشر شده توسط Geekbench 5 برای پردازنده رایزن ۵ ۸۵۰۰G نشان می دهد که عملکرد تک رشته ای این مدل بسیار سریعتر از رایزن ۵ ۵۶۰۰G قدیمی تر است.

رایزن 5 8500G

اطلاعات و مشخصات رایزن ۵ ۸۵۰۰G

رایزن ۵ ۸۵۰۰G مبتنی بر سیلیکون Phoenix AMD ارائه شده است و دارای شش هسته، ۱۲ رشته و یک ساعت تقویتی ۵ گیگاهرتز می باشد. با این حال، نتایج مشخص نمی کند که آیا این پردازنده از سیلیکون اصلی Phoenix با هسته Zen 4 ساده استفاده می کند یا Phoenix 2 با حداکثر دو هسته Zen 4 و چهار هسته Zen 4c. اطلاعاتی وجود دارد که در این مدل از تراشه هیبریدی Phoenix 2 استفاده شده است، اما Geekbench 5 آن را تکذیب می کند.

با بررسی کامل رایزن ۵ ۵۶۰۰G واضح است که نمونه جدید با مزیتی در حدود ۳۲ درصد، بهبود قابل توجهی در عملکرد تک رشته ای ارائه می دهد. اما هیچ افزایش متناظری در عملکرد چند رشته ای وجود ندارد. در مدل جدید تنها ۱۳ درصد عملکرد بهتر شده است، ولی معمولاً سودهای تک و چند رشته ای دست به دست هم می دهند، بنابراین این نتیجه تا حدودی غیرمنتظره می باشد.

رایزن 5 8500G

اگر رایزن ۵ ۸۵۰۰G از تراشه Phoenix 2 استفاده کند، این عملکرد بسیار مفید خواهد بود. AMD تایید کرده است که Ryzen 5 7640U مبتنی بر Phoenix شروع به پیشی گرفتن از Ryzen 5 7545U هیبریدی در ۲۰ وات کرده است. این پردازنده نیز احتمالاً یک تراشه ۶۵ واتی را دارد، بنابراین شکاف عملکرد بین هسته‌های Zen 4 و ۴c می‌تواند بیشتر شود.

انتظار می‌رود این پردازنده و بقیه سری Ryzen 8000G در مراسم CES 2024 معرفی شوند. این شرکت نیز اعلام کرد که در تاریخ ۸ ژانویه، اولین روز رویداد اطلاعات مهمی را در مورد محصولات جدید خود منتشر می کند. سری Ryzen 8000G به دلیل داشتن واحد پردازش عصبی (NPU) به درستی “Together we advance_AI” نامگذاری شده است. حداقل برخی از تراشه‌های Ryzen 8000G ممکن است NPU سریع‌تری داشته باشند که در APU Ryzen 8040 Hawk Point یافت می‌شود.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.