شکایت ضد انحصار جدید علیه اپل: نتایج جاه طلبی بزرگ با جهان!

شکایت ضد انحصار جدید علیه اپل: نتایج جاه طلبی بزرگ با جهان!

به تازگی وزارت دادگستری آمریکا نیز همانند کمسیون اروپا، به دلیل سوء استفاده از قدرت انحصاری شکایت ضد انحصار جدید علیه اپل ایجاد کرده است. این مطالبه که در ۲۲ مارس ۲۰۲۴ مطرح شد، شامل مواردی چون اخاذی و جلوگیری از نوآوری می باشد که نسبت به کاربران تجربه کاربری ضعیف‌تر و ناامن‌تر ارائه می‌دهد.

این پرونده نقطه اوج یک تحقیق چند ساله است که در دوران ریاست جمهوری ترامپ آغاز شد و در دولت بایدن که رویکرد سختگیرانه‌تری در قبال غول‌های فناوری دارد، شتاب گرفت. همزمان، Apple با چالش‌های ضد انحصاری مشابهی در سراسر جهان، از جمله جریمه ۱.۸ میلیارد دلاری توسط اتحادیه اروپا به دلیل سوء استفاده از قدرت انحصاری در پلتفرم موسیقی خود، روبرو بوده است.

اطلاعات موجود در مورد شکایت ضد انحصار جدید علیه اپل

شکایت وزارت دادگستری ایالات متحده بر این نکته تأکید می‌کند که اقدامات ضد رقابتی اپل در آیفون، طیف وسیعی از صنایع دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، از جمله:

  • خدمات مالی
  • تناسب اندام
  • بازی
  • سرگرمی

دادخواست این‌گونه استدلال می‌کند که تا زمانی که انحصار اپل در آیفون پابرجا باشد، این شرکت به گسترش و تحکیم سلطه خود در سایر بازارها و بخش‌های اقتصادی ادامه خواهد داد. طبق آمار IDC، در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ با ۲۴.۷ درصد سهم بازار، این برند رتبه اول را در بین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان به خود اختصاص داده است.

طبق داده‌های Counterpoint Research، آیفون‌ها در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، ۶۲ درصد از محموله‌های گوشی‌های هوشمند را در این منطقه به خود اختصاص داده‌اند. در پاسخ به شکایت ضد انحصار جدید علیه اپل، اعلام شد که آماده دفاع هستند. سخنگوی این شرکت به وال استریت ژورنال گفت: “این شکایت ما و اصولی را که محصولات را در بازارهای رقابتی شدید متمایز، تهدید می‌کند.”

در اروپا، قانون جدید بازارهای دیجیتال (DMA) اپل را مجبور کرده است تا کلیت موارد موجود خود را تغییر بدهد. این شرکت امتیازات بیشتری را برای انطباق با اتحادیه ارائه کرده است، مانند اجازه دادن به کاربران iOS برای دانلود مستقیم برنامه‌ها از وب‌سایت‌ها. هنوز مشخص نیست که این چالش قانونی جدید چه تأثیری بر اپل خواهد داشت. اما موضوع واضح است که کنترل انحصاری برروی تمامی موارد در حال حاضر مورد تردید فزاینده‌ای در سراسر جهان قرار گرفته است.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.