شناگرای المپیک با تکنولوژی ناسا به دنبال طلا!

شناگرای المپیک با تکنولوژی ناسا به دنبال طلا!

تو مسابقات داغ شنا المپیک که قراره این ماه تو پاریس برگزار بشه، شناگرها روی جدیدترین تکنولوژی لباس شنا به عنوان یه سلاح مخفی حساب باز کردن.

تو این ورزش که برد و باخت با اختلاف اندازه سر انگشت مشخص میشه، ورزشکارا فکر می کنن که خلاقیت و ابتکار می تونه همه چیز رو عوض کنه، هرچند که هنوز شواهد زیادی برای این موضوع وجود نداره.

شناگرای المپیک با تکنولوژی ناسا به دنبال طلا!

شرکت Speedo با الهام گرفتن از تکنولوژی فضاپیماها، یه نسخه جدید از لباس شنا Fastskin LZR Racer رو تولید کرده که به گفته خودشون، ضد آب ترین لباس شنای ساخته شده تا به امروزه.

این لباس که حس “بی وزنی” رو به شناگر القا می کنه، قراره به تن شناگرهای مطرحی مثل اما McKeon استرالیایی، Caeleb Dressel آمریکایی و Adam Peaty انگلیسی پوشیده بشه تا بتونن زمان شنا کردنشون رو تا صدم ثانیه کاهش بدن.

Dressel که تو المپیک توکیو با یه مدل قدیمی تر از همین لباس تونسته بود ۵ تا مدال طلا بگیره، میگه: “این لباس شنا، موشک فضایی منه!” اون اضافه می کنه که “مطمئنم این لباس جدید قراره به من کمک کنه.”

McKeon که تو المپیک ۲۰۲۱ توکیو تونسته بود ۷ تا مدال کسب کنه که ۴ تاش طلا بوده، میگه لباس جدیدش “سریع تر از همیشه” هست و آب “مثل برق از روش رد میشه.”

تو این لباس از یه تکنولوژی پوششی استفاده شده که قبلا برای محافظت از ماهواره ها به کار می رفته.

شناگرای المپیک با تکنولوژی ناسا به دنبال طلا!

این لباس شنا، جدیدترین دستاورد تو یه رقابت چند ده ساله بین برندهای مختلف مثل Arena، Mizuno و Jaked هستش که همشون دارن تلاش می کنن تا Grenzen (محدوده) رو جابجا کنن.

Kevin Netto، متخصص علم ورزش تو دانشگاه Curtin استرالیا به خبرگزاری AFP میگه: “مهمترین عامل تو شنا، به خاطر اینکه تو آب انجام میشه، مقاومته. این مقاومت، مهمترین چیزیه که سرعت شناگر رو کم می کنه. پس هر چیزی که بتونه این مقاومت رو کم کنه، ارزش طلا داره.”

تو طول تاریخ، لباس شنا از فلانل، ابریشم مصنوعی، پنبه، ابریشم، لاتکس، نایلون و لیکرا گذشته تا به اینجا رسیده.

حالا سازمان World Aquatics، بعد از جنجال هایی که برای لباس شنا کامل Speedo تو المپیک ۲۰۰۸ پکن به وجود اومد و اسمش رو “دوپینگ تکنولوژی” گذاشتن، الزام کرده که لباس شناها از مواد قابل نفوذ ساخته بشن.

اون لباس جنجالی که بدون درز و partly polyurethane (ی قسمتش از پلی اورتان ساخته شده بود) بود، با کمک ناسا طراحی شده بود تا به شناوری و حمایت از ماهیچه ها کمک کنه، در نتیجه باعث میشد مقاومت آب کم بشه و شنا کردن برای مدت طولانی تر راحت تر بشه.

این لباس باعث شد تا تو مسابقات چین، یه عالمه رکورد جهانی شکسته بشه.

بعد از اون مدل، لباس های پیشرفته تری هم اومدن، از جمله لباس های partly polyurethane شرکت Arena و لباس تمام پلی اورتان Jaked 01 که باعث شکسته شدن یه سری دیگه از رکوردها تو مسابقات جهانی ۲۰۰۹ شد.

سازمان World Aquatics که اون موقع اسمش FINA بود، بعد از انتقادهای زیاد که می گفتن این لباس ها باعث افزایش غیرمنصفانه کارایی شناگرها میشن، از سال ۲۰۱۰ استفاده از لباس های پلی اورتان رو ممنوع کرد.

استفاده از لباس شناهای کل بدن هم ممنوعه هستش. الان لباس شناها فقط می تونن قسمت زانو تا ناف (برای مردان) و زانو تا شونه (برای زنان) رو بپوشونن.

شناگرای المپیک با تکنولوژی ناسا به دنبال طلا!

عدم وجود شواهد کافی

کم کردن مقاومت سطح آب، هنوزم یکی از مهمترین وظایف لباس شناهای حال حاضر به حساب میاد. این لباس ها بدن رو فشرده می کنن تا به streamlined شدن (جریان دار شدن) شناگر کمک کنن.

Netto میگه: “اگه این لباس ها یه مقدار فشار وارد کنن، دیگه تو آب تکون نمی خورین. در واقع شکل بدن رو خیلی خیلی streamlined نگه می داره و باعث نمیشه که امواج اضافی تولید بشه که سرعت رو کم کنه.”

اما با وجود همه این حرفا، تاثیر این لباس ها روی کارایی شناگرها، با وجود تحقیقات زیاد، هنوزم نامشخصه و به نظر میاد که پیشرفت تو رژیم غذایی و تمرین، بیشتر باعث میشه که شناگرها بتونن سریع تر شنا کنن.

تو سال ۲۰۱۹، دانشگاه اروپایی مادرید ۴۳ تا تحقیق رو تو این زمینه بررسی کرد و نتیجه گرفت که هیچ اجماع نظری وجود نداره.

گزارش اونها میگه: “هنوز بحث و جدل هایی وجود داره چون کسایی هستن که با اطمینان کامل باور دارن که این لباس شناها به طور کلی باعث بهتر شدن کارایی شناگرها میشن.”

“اما نبودِ شواهد کافی برای تایید این نظرات، باعث میشه که هر نوع اجماع نظری بین محققین، با وجود گذشت سال ها، زیر سوال بره.”

فقط لباس شناها نیستن که تو این زمینه پیشرفت های تکنولوژی زیادی داشتن. الان عینک های شنا با تکنولوژی بالا هم وجود دارن که می تونن اطلاعات رو به صورت real-time (لحظه ای) در اختیار شناگر بذارن و یه سری اطلاعات رو داخل عینک نشون بدن، هرچند که استفاده از این عینک ها تو المپیک ممنوعه هست.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع sciencealert

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.