سوپ الفبا در آسمان: دانشمندان اشکال عجیب و غریبی را در جو زمین کشف کردند!

سوپ الفبا در آسمان: دانشمندان اشکال عجیب و غریبی را در جو زمین کشف کردند!

ناسا یه چیزایی شبیه به حروف الفبا رو تو یه لایه از جو زمین که بهش یونوسفر میگن پیدا کرده. این کشف میتونه به پیش‌بینی بهتر آب و هوای فضا و کارکرد بهتر GPS کمک کنه.

تا حالا هم شکلای عجیب تو یونوسفر دیده شده بود، ولی یه ابزار جدید به اسم GOLD که عکسای خیلی دقیقی میگیره، تونسته شکلای X و C عجیبی رو نشون بده که تو زمانای غیرمنتظره و جاهای مختلف ظاهر میشن.

وقتی نور خورشید به یونوسفر برخورد می‌کنه، اونجا باردار میشه و یه جور نوارهایی از ذرات باردار به اسم پلاسما درست میشه که بیشتر تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین هستن. این پلاسما ها تاج ها و حباب هایی رو تشکیل میدن که دانشمندان تونستن با GOLD ببیننشون.

سوپ الفبا در آسمان

محققان قبلا میدونستن که تاج ها بعد از طوفان های خورشیدی و فوران های آتشفشانی به شکل X در می بیان، ولی این مطالعه جدید نشون داده که تو زمانای آروم هم میشه این شکلو دید، که یعنی چیزای دیگه ای هم تو این قضیه دخیلن.

مدل های کامپیوتری نشون میدن که بادهای پایین جو میتونن این پلاسما ها رو به سمت پایین بکشن.

فضل لاسکار، یه فیزیکدان که تو دانشگاه کلرادو درس میده میگه:

“تا حالا فقط تو زمانای آشفته ی زمین این شکلا رو دیده بودیم. دیدن این چیزا تو زمانای آروم خیلی عجیبه.”

یه چیز دیگه که دانشمندان رو متعجب کرده، دیدن حباب های C شکل و C شکل معکوس تو این پلاسما هاست. فکر میکنن بادهای روی زمین این شکلا رو درست میکنن، درست مثل همون کاری که با درخت ها میکنن و شکلشون رو عوض میکنن.

سوپ الفبا در آسمان

تا حالا ابزار GOLD تونسته دو تا از این C های محکم رو ببینه که خیلی هم به هم نزدیک بودن، فقط ۶۳۴ کیلومتر فاصله داشتن. این موضوع هم نشون میده که چیزای دیگه ای تو این قضیه دخیلن، مثلا بادهای برشی یا گردباد.

دیپاک کاران، یه فیزیکدان دیگه از دانشگاه کلرادو میگه:

“ما تا حالا هیچوقت فکر نمیکردیم که بشه دو تا حباب پلاسما با شکلای متضاد رو تو این نزدیکی از هم ببینیم. هیچکس تا حالا عکسشو ندیده بود.”

این پلاسما تو یونوسفر برای امواج رادیویی که مسافت های طولانی رو طی میکنن خیلی مهمه. فهمیدن بیشتر در مورد این پلاسما ها به ما کمک میکنه تا بفهمیم رادیو و GPS چطور کار میکنن.

اختلالاتی که تو یونوسفر پیش میاد، مثه همینایی که اینجا دیدیم، میتونه رو چیزای مهمی مثل ارتباطات و ناوبری اثر بذاره.

این مطالعه و اطلاعاتی که GOLD بهمون داده یه نمونه ی دیگه از اینه که چطور پیشرفت تکنولوژی و نوآوری تو تحقیقات علمی بهمون کمک میکنه تا چیزای بیشتری در مورد زمین و فضا بفهمیم، حتی اگه مدام در حال تغییر باشن.

جفری کلنزینگ، یه اخترفیزیکدان از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا که تو این مطالعه نقشی نداشته میگه: “اینکه میبینیم اینقدر شکلای مختلفی از این حباب ها تو این نزدیکی از هم هستن، نشون میده که اوضاع تو جو خیلی پیچیده تر از چیزیه که ما فکر میکردیم.”

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع sciencealert

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.