لپ تاپ های مبتنی بر معماری Arm حدود ۱۴ درصد بازار ۲۰۲۳ را تشکیل خواهند داد

لپ تاپ های مبتنی بر معماری Arm حدود ۱۴ درصد بازار ۲۰۲۳ را تشکیل خواهند داد

بر اساس آخرین گزارش دیجی تایمز، تراشه هایی که از معماری Arm استفاده می‌کنند فروش در بازار داشته‌اند و در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۴ درصد بازار را به خود اختصاص خواهند داد. هرچند این آمار در مقابل غول های این صنعت چندان چشمگیر نباشد، اما رشد ۱۰ برابری نسبت به سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. سال گذشته، لپتاپ هایی که دارای پردازنده هایی مبتنی بر معماری Arm بودند حدود ۱.۴ درصد بازار را تشکیل داده بودند.

طبق اطلاعات دیجی تایمز بعد از اتمام همه‌گیری ویروس کرونا، اینتل همچنان بازار خود را نگه داشته و دیگر رقبا در حال رشد جزئی نسبت به سال گذشته هستند. بر اساس پیشبینی های انجام شده، بازار لپتاپ های مبتنی بر معماری Arm در سال آینده با رشد خوبی برخوردار خواهد بود، اما رکود اقتصادی در بازار ایالات متحده می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت این نوع لپتاپ ها داشته باشد.

دیجی تایمز اشاره می‌کند که در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۹۰ میلیون دستگاه لپتاپ به فروش رسیده است که نسبت به سال گذشته حدود ۲۲.۸ درصد کاهش داشته است. با این حال به نظر می‌رسد وضعیت بازار لپتاپ در سال ۲۰۲۳ تغییر پیدا خواهد کرد و تفاوت ها به عدد تک رقمی خواهد رسید. علاوه بر آن انتظار می‌رود تعداد فروش کلی لپتاپ ها به بیش از ۲۰۰ میلیون دستگاه در سال برسد.

لپ تاپ های مبتنی بر معماری Arm

بازار لپ تاپ های مبتنی بر معماری Arm

غول قدرتمند کوپرتینویی در سال ۲۰۲۰ با وارد شدن به حوزه لپتاپ های Arm توانست مک بوک هایی مجهز به سیلیکون اپل را روانه بازار کند که دارای عملکرد عالی به همراه عمر باتری طولانی هستند. علاوه بر اپل، شرکت کوالکام هم به طور محسوس وارد بازار تراشه با معماری Arm شد که تاثیر زیادی در افزایش سهم این بازار داشته است.

علاوه بر این شرکت ها، سهم بازار اینتل به شدت مورد تهدید قرار گرفته و احتمال اینکه در سال های آینده سهم بازار اینتل کمتر از رقبا باشد وجود دارد. شرکت AMD نیز بخاطر محبوبیت زیادی که در سال های اخیر از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به دست آورده، توانسته بازار خود را به دست بیاورد. تراشه های AMD بخاطر بهره‌وری انرژی در لپتاپ ها توانست عملکرد خوبی به نمایش بگذارد.

لپ تاپ های مبتنی بر معماری Arm

طبق گزارش دیجی تایمز، سهم بازار اینتل در سال ۲۰۱۶ حدود ۸۲.۲ درصد بود و AMD نیز حدود ۱۷.۸ درصد بازار را به خود اختصاص داده بود. این در حالی است که امسال، سهم بازار اینتل حدود ۶۳.۵ درصد است و در مقابل شرکت AMD حدود ۳۶.۴ درصد بازار تراشه های لپتاپ را به خود اختصاص داده است. پسرفت اینتل و پیشرفت قابل توجه AMD نشان از رقابتی بودن این بازار دارد.

با این اوصاف، تا سال ۲۰۲۴ شاهد رونمایی تراشه های Nuvia کوالکام خواهیم بود که با معماری Arm عرضه خواهند شد. در سال های آینده با اضافه شدن شرکت های دیگر به این بازار، شاهد داغ شدن رقابت خواهیم بود. باید منتظر باشیم و حرکت شرکت های بزرگ این بازار مانند اینتل و AMD که سال ها در رقابت بودن را مشاهده کنیم.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

منبع tomshardware

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.