تفاوت زمانی ماه و زمین!

تفاوت زمانی ماه و زمین!

از آخرین باری که فضانوردان روی ماه رفتن، یعنی حدودا ۵۲ سال پیش، زمان روی زمین و ماه فرق داشته. ماه نسبت به ما زمینی‌ها، ۱.۱ ثانیه دیرتر حرکت کرده.

شاید به نظر کم برسه، درسته؟ حتی اون ۵۷ میلیونمی (۰.۰۰۰۰۵۷۵) ثانیه‌ای که هر روز روی ماه از زمین جلوتره هم زیاد نیست.

اما همین موضوع به ظاهر کوچیک، برای ناسا که می‌خواد دوباره فضانوردها رو به ماه بفرسته، خیلی مهمه. چون سیستم‌های مسیریابی‌شون باید دقیق باشن.

تفاوت زمانی ماه و زمین

از زمانیکه انیشتین تئوری نسبیت رو مطرح کرد، می‌دونیم که جاذبه می‌تونه باعث بشه زمان آهسته‌تر بگذره. ولی اندازه‌گیری این تفاوت زمانی بخاطر جاذبه‌های مختلف (مثل جاذبه زمین و ماه)، خیلی سخت بوده.

فقط توی این ده ساله اخیر بوده که ساعت‌های اتمی به اندازه‌ای حساس شدن که بتونن این تفاوت‌های زمانی رو بین دو شیء که سرعت یا جاذبه متفاوتی دارن، تشخیص بدن.

از طرفی، چون بعد از اولین فرود روی ماه، دیگه کسی اونجا نرفته بود، دانشمندا دلیلی نمی‌دیدن که این تفاوت‌های زمانی ریز بین زمین و ماه رو حساب کنن. جاذبه ماه یک‌‌ششمِ جاذبه زمین هست و فضانوردها هم فقط برای مدت کوتاهی اونجا بودن، پس این موضوع خیلی مهم نبود.

اما حالا یه ضرب‌الاجل هست: ناسا می‌خواد تا سال ۲۰۲۶ با ماموریت‌های آرتمیس، دوباره فضانوردها رو به ماه بفرسته و اونجا دنبال جاهایی بگردن که بشه پایگاه بسازن. شاید این پایگاه‌ها بعدا سکوی پرتاب شدن به مریخ باشن.

شرلی گرامِـلینگ، مهندس سیستم‌های ناوبری ناسا تو مرکز پرواز فضایی گودارد، به جاناتان اوکالاگان از مجله نیوساینتیست گفته: «ما دنبال یه حضور دائمی روی ماه هستیم.»

گرامِـلینگ ادامه میده: «سیستم‌های موقعیت‌یاب روی زمین مثل GPS، زمان رو تا دقت نانوثانیه نشون میدن. اگه بخوای روی ماه حرکت کنی یا فرود بیای و از مناطق خطرناک دوری کنی، این دقت خیلی مهمه.»

تو ماه آوریل امسال، از ناسا و چند سازمان دیگه آمریکایی خواسته شد که یه سیستم زمان‌بندی واحد برای ماه درست کنن که سازمان‌های فضایی دیگه هم قبولش داشته باشن.

این کشف جدید به اون برنامه کمک می‌کنه و مدتیه که روش کار می‌شه. اسلاوا توریشف، فیزیکدان ناسا که رئیس این تحقیق بوده، به اوکالاگان گفته: «کسی باید می‌نشست و محاسبات رو انجام می‌داد.»

از دید ما زمینی‌ها، به نظر میاد که ماه هر روز زمینی ۵۷ میلیونمی ثانیه جلوتره. توریشف و همکاراش با محاسبه‌ی میزان تغییر زمان برای زمین و ماه نسبت به مرکز جرم منظومه شمسی (barycenter) به این عدد رسیدن. مرکز جرم منظومه شمسی جاییه که خورشید، سیاره‌ها و قمرها به دورش می‌چرخن.

محاسبات توریشف و همکاراش به نتیجه‌ی ۵۶.۰۲ میکروثانیه که یه گروه دیگه از موسسه ملی استانداردها و تکنولوژی آمریکا بهش رسیده بودن، نزدیکه. ولی وقتی با همچین مسافت‌های زیادی سر و کار داریم، این کسری از ثانیه‌ها هم مهم هستن، پس هنوز کارهایی لازمه که انجام بشه.

هیچ‌کدوم از این نتایج هنوز تایید نشده‌ن و تعریف نهایی زمان ماه باید توسط چند سازمان و نهاد بین‌المللی مثل دفتر بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها و اتحادیه بین‌المللی نجوم تایید بشه. قراره این سازمان‌ها تو آگوست امسال با هم جلسه داشته باشن.

همچنین لازمه که حواسمون به چرخش عجیب زمین خودمون باشه که داره آهسته‌تر می‌شه و باعث می‌شه روزهامون کمی طولانی‌تر بشن – و اینکه فعالیت‌های استخراج انسان‌ها چطور چرخش زمین رو تغییر داده.

این تحقیق فعلا تو آرشیو پیش‌چاپ arXiv منتشر شده و منتظر تایید نهایی است.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع sciencealert

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.