گزارش: تراشه A17 اپل با لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد

گزارش: تراشه A17 اپل با لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد

شرکت کوپرتینویی اپل به طور رسمی از سری آیفون ۱۴ رونمایی کرد. این سری در رویداد Far out توسط این شرکت رونمایی شد. این سری مجهز به تراشه A16 بیونیک است که از لیتوگرافی ۴ نانومتری استفاده می‌کند. با توجه به اینکه هنوز این نسخه ها در دسترس عموم قرار نگرفته است، شایعاتی از مشخصات سخت افزاری نسل بعدی یعنی آیفون ۱۵ در دسترس قرار گرفته است.

گزارش ها حاکی از آن است که نسل بعدی آیفون ها با تراشه A17 بیونیک عرضه خواهد شد. همانطور که در جریان هستید، سری آیفون ۱۴ فقط نسخه های پرو با تراشه ارتقا یافته A16 عرضه شدند، اما احتمال دارد در نسل بعدی تمامی نسخه ها به تراشه ارتقا یافته A17 مجهز باشند. همچنین گزارش شده است که این تراشه ها توسط TSMC ساخته خواهد شد.

اگر این ادعا ها صحت داشته باشد، اپل به اولین برند تبدیل خواهد شد که از تراشه های ۳ نانومتری استفاده می‌کند. بر اساس گزارش Nikkei Asia تراشه های A17 با لیتوگرافی ۳ نانومتری، قطعا در سری آیفون ۱۵ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این گزارش از منابع معتبر گرفته شده و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

پارامتر نانومتر اندازه ترانزیستور هایی است که یک CPU را تشکیل می‌دهند و فاصله بین آنها را تشکیل می‌دهد. هرچقدر فاصله میان آنها بسیار کمتر باشد، ترانزیستور های بیشتری می‌تواند روی چیپست قرار بگیرد و در این صورت قدرت و کیفیت پردازش داده در تراشه ها افزایش پیدا می‌کند. هرچند ساخت این نوع تراشه ها دشواری زیادی دارد و هزینه های زیادی برای تولید آنها صرف می‌شود.

تراشه A17 اپل با لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC

طبق گزارش های اخیر، تراشه A17 بیونیک اپل در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ تولید خواهد شد و احتمال اینکه در نسخه های غیر پرو در دسترس باشد نیز وجود دارد. تمامی این ادعا به اپل ختم می‌شود که باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا این شرکت از همان ترکیب آیفون ۱۴ در نسل بعدی استفاده خواهد کرد. یعنی نسخه های غیر پرو مجهز به تراشه A16 بیونیک خواهند بود که امسال معرفی شدند.

TSMC ادعا کرده است که فرآیند ۳ نانومتری از نظر عملکرد و بهره‌وری انرژی، کارایی بهتری خواهد داشت و این لیتوگرافی نسبت به نسل قبل خود یعنی ۴ نانومتری مقرون به صرفه خواهد بود. این شرکت تایوانی تلاش زیادی برای کاهش مصرف انرژی و همچنین پایین گرفتن هزینه های تولید دارد.

همانطور که گفته شد، سری آیفون ۱۴ به تازگی منتشر شده و هنوز نسخه های عمومی آنها در دسترس کاربران قرار نگرفته و تا سال بعدی نیز شایعات زیادی درمورد سری آیفون ۱۵ منتشر خواهد شد.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی__

منبع gizmochina

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.