تراشه گوگل Tensor 3 پیکسل ۸ می تواند بر روی گره پردازش ۴ نانومتری سامسونگ ساخته شود

تراشه گوگل Tensor 3 پیکسل ۸ می تواند بر روی گره پردازش ۴ نانومتری سامسونگ ساخته شود

Samsung Foundry، دومین شرکت بزرگ جهان پس از TSMC شرکت صنایع نیم‌رسانای تایوان است، که خواستار تولید انبوه انواع تراشه‌ها با استفاده از نسل سوم فرآیند ۴ نانومتری را در شرکت خود می باشد. همین موضوع باعث شد تا کوالکام نیز در پروسه تولید اسنپدراگون ۸+ نسل ۱، اسنپدراگون ۸ نسل ۲ و اسنپدراگون ۸ نسل ۳ با مشکلاتی که در سال گذشته مواجه شده بود تولید را برعهده تراشه های ۴ نانومتری به TSMC واگذار کند.

 

به هر حال، سامسونگ طی سالی که گذشت شاهد پیشرفت بزرگی بوده و نرخ بهره وری را که از ۳۵ درصد در مقطعی در سال گذشته بود به ۶۰ درصد در حال حاضر افزایش یافته دهد، همچنین عملکرد و بهره وری انرژی نسبت به دوره های قبل احیا شده است. با این حال مطابق با اخبار دریافتی ممکن است طی ماه های آینده شاهد عرضه گره پردازش ۴ نانومتری جدید در مجموعه پیکسل ۸ گوگل باشیم که انتظار می‌رود اواخر سال جاری به بازار عرضه شود.

 

تراشه گوگل Tensor 3

تابحال تراشه گوگل Tensor 3 پیشرفته‌ترین گره موجود در بخش پردازش محسوب می شد، اما فرآیندهای ۴ نانومتری و ۵ نانومتری سامسونگ در حال حاضر به شکل عادی در دست کار هستند و  ۲۲ درصد بخش از تراشه‌های ساخته شده در فرآیند سه ماهه سوم سال گذشته را تشکیل می‌دهند ولی با این وجود ۱۶ درصد موجود در فازهای ۶ و ۷ نانومتری ساخته شده‌اند. انتظار می رود تا امسال از سیلیکون ۳ نانومتری، در گوشی های آیفون ۱۵ پرو و ​​آیفون ۱۵ اولترا استفاده شوند.

کاربرد تراشه گوگل Tensor 3

سری جدید از پیکسل ۸ گوگل که در سه ماهه چهارم سال جاری عرضه خواهند شد، در این سری از نسل سوم گره پردازشی ۴ نانومتری استفاده شده و طبق اطلاعات موجود از تراشه گوگل Tensor 3 برای تولید گوشی های جدید استفاده خواهد شد . همچنین در مدل هایی چون Pixel Fold، Pixel Tablet و Pixel 7a که از تراشه Tensor 2 گره ۴ نانومتری نسل دوم سامسونگ ساخته شده‌اند، به آخرین نسخه یعنی تراشه گوگل Tensor 3 مجهز خواهند شد.

 

تراشه گوگل Tensor 3

TSMC و سامسونگ قصد دارند که از سال آینده هر دو یک خط تولید بسیار پیشرفته برای تولید تراشه های ۴ نانومتری را در ایالات متحده آغاز کنند و یک خط تولید ۴ نانومتری در فینیکس TSMC در آریزونا و ریخته گری تیلور در تگزاس سامسونگ اضافه کنند. TSMC ادعا می کند تا سال ۲۰۲۶ تراشه های ۲ نانومتری جدید را به مشتریان خود ارسال خواهد کرد، با این حال سامسونگ قصد دارد تولید تراشه های ۲ نانومتری را در سال ۲۰۲۵ و ۱.۴ نانومتری را در سال ۲۰۲۷ آغاز کند. اینتل نیز در این میان اعلام کرد که قصد دارد در سال ۲۰۲۴ با همکاری با کارخانه های ریخته گری TSMC و سامسونگ باز به رهبری فرآیند تراشه سازی برگردد.

 

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.