اپل با تراشه جدید M4 غیرممکن را ممکن کرد

اپل با تراشه جدید M4 غیرممکن را ممکن کرد

Apple با تراشه جدید M4 خود در حال انجام کارهای دیوانه کننده ای است. اگرچه ما به معرفی سیلیکون جدید اپل در مک ها عادت کرده ایم، اما اپل تراشه جدید را ابتدا به آیپد پرو جدید می آورد. این پردازنده به‌روزرسانی شده با معماری نسخه کاملاً جدید و همچنین مبتنی بر تراشه گرافیکی موجود در تراشه M3 با ردیابی پرتو، سایه‌سازی مش و حافظه پنهان پویا مخصوص اپل ارائه می‌شود.

اپل می‌گوید که با M4، آی‌پد پرو جدید می‌تواند عملکردی مشابه یک رایانه باریک و سبک داشته باشد، در حالی که تنها یک چهارم انرژی را مصرف می‌کند. این به دلیل معماری ۳ نانومتری است که تراشه از آن استفاده می کند. با توجه به اینکه آیپد پرو هیچ خنک کننده فعالی ندارد، طبق ادعای اپل، پاکت برق بسیار چشمگیرتر است.

مشخصات تراشه جدید M4

تراشه جدید M4 شامل یک پردازنده ۱۰ هسته ای و تراشه گرافیکی ۱۰ هسته ای است. این نسخه به چهار هسته عملکرد (P) و شش هسته (E) کارآمد تقسیم می شود و طبق گفته شرکت عملکرد این مدل را ۵۰٪ سریعتر در مقایسه با M2 ارتقا داده است. همچنین، تراشه گرافیکی حتی چشمگیرتر است. اپل می گوید در مقایسه با M2 عملکرد ۴ برابری را افزایش می دهد و دارای ویژگی های جدید فراوانی است.

سایه زنی مش و ردیابی اشعه موارد بزرگی هستند. با آنها می توانید بازی هایی مانند Diablo Immortal را با قدرت بسیار بیشتری انجام دهید. حتی چشمگیرتر، حافظه پنهان پویا اپل است. این یک ویژگی ضروری در M3 اپل است که به تراشه گرافیک اجازه می دهد تا به صورت پویا حافظه را در زمان واقعی تخصیص دهد. به جای ادغام حافظه با هم، حافظه پنهان پویا از مقدار دقیق حافظه مورد نیاز یک کار استفاده می کند و حافظه استفاده نشده را برای کارهای دیگر آزاد می کند.

طبق تمامی انتظارات موجود، اپل ریسک بزرگی در مورد موتور عصبی در تراشه جدید M4 نیز انجام داد. موتور ۱۶ هسته ای می تواند ۳۸ TOP (تریلیون ها عملیات در ثانیه) را ارائه دهد که براساس گفته های این شرکت ۶۰ برابر سریعتر از اولین موتور عصبی خود است. این قدرتمندتر از هر رایانه شخصی هوش مصنوعی در حال حاضر موجود می باشد. اگرچه اینتل و AMD هر دو دارای NPU در جدیدترین تراشه های خود هستند، اما M4 در آیپد پرو از قدرت پردازش هوش مصنوعی بیشتری برخوردار است.

به گفته اپل، تمام این مزایا برای ایجاد تراشه ای با سرعت قابل توجهی جمع می شوند. همچنین، به طور کلی آیپد پرو با تراشه جدید M4 حدود ۱۰ برابر سریع‌تر از نسخه قبلی است و می‌تواند چهار برابر بیشتر از مدل M2 استریم را در ProRes RAW انجام دهد.

اگرچه دیدن یک افزودنی جدید به مجموعه سیلیکونی اپل بسیار عالی است، اما نکته عجیب در یک آیپد مشاهده شد. این اولین بار است که اپل تراشه جدیدی را خارج از مک معرفی می کند. احتمالاً به‌زودی شاهد به‌روزرسانی‌های سری مک با تراشه جدید M4 خواهیم بود، احتمالاً در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان جهانی اپل (WWDC) که در ماه ژوئن برگزار می‌شود.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.