بوئینگ استارلینر به فضا می‌رود: بعدش چه خبر؟

بوئینگ استارلینر به فضا می‌رود: بعدش چه خبر؟

 

نگاهی به برنامه‌ها بعد از اولین پرواز فضایی با فضانورد

فضاپیمای بوئینگ استارلینر آماده‌ی اولین پرواز فضایی خودش با فضانورد شده و این یه قدم بزرگ توی برنامه‌ های اکتشافی فضایی انسان‌ها محسوب میشه. اما بعد از این پرواز چی میشه؟

فهرست کارهای ناپی

مارک ناپی، مدیر بوئینگ، یه لیست بلند بالا از کارهایی که باید قبل از اینکه استارلینر کامل عملیاتی بشه انجام بشه داره. این لیست شامل حدود ۹۰ تا مورد هست که باید بررسی و تأیید بشن.

تمرکز روی عملکرد انسان و سیستم‌ها

یکی از مهم‌ترین بخش‌های پرواز آزمایشی خدمه (CFT) اینه که ببینیم فضانوردهای واقعی چطور با فضاپیما کار می‌کنن. این شامل ارزیابی راحتی‌شون، نحوه‌ی استفاده‌شون از سیستم‌ها و عملکرد کلی فضاپیما در شرایط مختلف مثل پرتاب و لنگر انداختن به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) میشه.

 

آزمایش‌هایی فراتر از CFT

CFT فقط یه گام توی فرآینده. اگه همه چیز طبق برنامه پیش بره، استارلینر-۱ توی اوایل سال ۲۰۲۵ اولین ماموریت عملیاتی خودش رو انجام میده. توی این پرواز فضانوردانی مثل اسکات تینگل و مایکل فینک از ناسا و جاشوا کوتریک از آژانس فضایی کانادا حضور دارن.

 

رفع مشکلات گذشته

برنامه‌ی استارلینر با مشکلاتی هم روبرو بوده، مثل یه ماموریت بدون سرنشین توی سال ۲۰۱۹ که به خاطر مشکل نرم‌افزاری نتونست به ISS برسه. اما بوئینگ، ناسا و فضانوردان CFT می‌گن که این مشکلات حل شده‌ن.

 

استارلینر-1

گام‌ های بعدی

اگه CFT با موفقیت انجام بشه، بوئینگ بلافاصله کار روی استارلینر-۱ رو شروع می‌کنه. ناسا هم داره بررسی می‌کنه که آیا می‌تونه گواهینامه‌ی رتبه‌بندی انسانی موقت CFT رو به استارلینر-۱ تعمیم بده یا نه.

 

همکاری ناسا و بوئینگ

ناسا و بوئینگ سال‌هاست که توی برنامه‌ی استارلینر با هم همکاری می‌کنن و ناسا قبلا گواهینامه‌ی SpaceX Crew Dragon رو هم با موفقیت صادر کرده. این تجربه یعنی هر دو طرف با فرآیند صدور گواهینامه و الزاماتش آشنا هستن.

 

استارلینر-1

پیشرفت‌ های آینده

فضاپیماهای استارلینر برای ماموریت‌های آینده در حال ارتقا هستن. مثلاً استارلینر-۱ یه نرم‌افزاری داره که می‌تونه به هر کدوم از پورت‌های ماژول هارمونی توی ISS وصل بشه. استارلینر-۲ هم برای حل مشکلاتی که توی اولین پرواز بدون سرنشین دیده شده بود، دریچه‌های اکسید کننده‌ی بهبود یافته‌ای داره.

 

پرواز های خصوصی

بوئینگ الان داره روی انجام الزامات ناسا برای استارلینر تمرکز می‌کنه، اما ناپی، مدیر بوئینگ، گفته که این شرکت “ممکنه توی آینده شروع به بررسی یه سری ماموریت‌ های فضایی خصوصی با فضانورد بکنه.”

 

این فقط آغازه

اولین پرواز فضایی با خدمه استارلینر یه نقطه‌ی عطف مهمه، اما این فقط آغاز است. با ادامه‌ی پیشرفت برنامه‌ی استارلینر، شاهد پروازهای فضایی انسان‌های بیشتری به ISS و فراتر از اون خواهیم بود.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

منبع space

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.