باکتری سودوموناس آئروژینوزا: قاتلی که همه جا هس!

باکتری سودوموناس آئروژینوزا: قاتلی که همه جا هس!

یه باکتری فوق‌العاده خطرناک که به راحتی می‌تونه از سیستم ایمنی بدن ما عبور کنه و توی استریل‌ترین مکان‌ها هم خودش رو جا بده. به همین خاطر هم سازمان بهداشت جهانی این باکتری رو توی لیست خطرناک‌ترین‌ها قرار داده.

همه جا هست، ولی برای بعضی‌ها خیلی خطرناکه

خیلی از ما توی زندگی روزمره‌مون با این باکتری برخورد می‌کنیم، ولی سالم می‌مونیم. اما این باکتری صبر می‌کنه تا یه فرصت پیدا کنه و از کوچکترین ضعف سیستم ایمنی بدن ما استفاده کنه و یه عفونت وحشتناک به راه بندازه.

راز تکامل مرگبار

دانشمندان می‌خواستن بفهمن چطور یه میکروب معمولی تا این حد خطرناک شده. برای همین، یه شجره‌نامه ژنتیکی از این باکتری درست کردن و تاریخچه تکاملیش رو بررسی کردن.

باکتری سودوموناس آئروژینوزا

جهش جهنمی

اون‌ها دیدن که فقط ۲۱ نوع از این باکتری مسئول اکثر عفونت‌ها هستن. این ۲۱ نوع توی ۲۰۰ سال گذشته خیلی سریع تکامل پیدا کردن و تبدیل به یه ابر میکروب شدن که به راحتی می‌تونه آنتی‌بیوتیک‌ها رو دور بزنه و باعث عفونت‌های وحشتناک بشه.

نیم میلیون کشته در سال

سالانه بیشتر از نیم میلیون نفر به خاطر عفونت‌های این باکتری جونشون رو از دست می‌دن. درمان این عفونت‌ها خیلی سخته، چون این باکتری خیلی به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده.

موتاّن‌ های بی‌رحم

این باکتری می‌تونه توی هر جایی زنده بمونه، از سوخت جت گرفته تا آب آشامیدنی. این ویژگی، این باکتری رو به یه کابوس توی بیمارستان‌ها تبدیل کرده، چون حتی توی استریل‌ترین محیط‌ها هم می‌تونه باعث عفونت بشه.

باکتری سودوموناس آئروژینوزا

حمله به بیماران ضعیف

بیمارانی که بیماری‌ های ریوی مزمن مثل فیبروز کیستیک دارن، خیلی بیشتر از بقیه در معرض خطر این عفونت هستن. محققان دیدن که بعضی از انواع این باکتری به طور خاص برای حمله به بیماران فیبروز کیستیک تکامل پیدا کردن.

تکامل در تاریکی

این باکتری‌ها یه جوری خودشون رو با سیستم ایمنی بدن بیماران فیبروز کیستیک وفق دادن که می‌تونن از بین برن. بعد هم با تبادل اطلاعات ژنتیکی با هم، قوی‌تر هم می‌شن.

خطری برای همه

این کشف نشون میده که این باکتری‌ها چقدر می‌تونن خطرناک باشن و توی محیط‌های سخت زنده بمونن. به همین خاطر، دانشمندان باید روش‌های جدیدی برای تشخیص و جداسازی این باکتری‌ها پیدا کنن.

هنوز راه درازی در پیشه

بعید به نظر می‌رسه که به این زودی‌ها بتونیم این باکتری رو شکست بدیم. اما اگه نقاط قوت این باکتری رو بشناسیم، می‌تونیم از تبدیل شدنش به یه ابر میکروب خطرناک‌تر جلوگیری کنیم.

این تحقیق چیزهای جدیدی رو به ما در مورد بیماری فیبروز کیستیک یاد داده و راه‌های جدیدی رو برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت‌ها نشون داده.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع sciencealert
2 دیدگاه
  1. مهران میگه

    چرا نمیتونم اسمشو بخونمم 😂

    1. رضا رسول زاده میگه

      هرکدوم از بحث هایی که برای شما سخت باشه اعلام کنید تا توضیح بدیم

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.