اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان توسط یک عاشق نجوم!

اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان توسط یک عاشق نجوم!

یک عاشق نجوم اهل اسلواکی، مارتین وارگیک، دو پوستر اینفوگرافیک جدید ساخته که تقریبا ۱۶۰۰ تا سیاره فراخورشیدی با انواع و اندازه‌های مختلف رو نشون میده. اسم یکی از پوسترها “دنیای یخی و صخره‌ای” و اون یکی هم “باغ وحش سیارات فراخورشیدی” هست.

وارگیک از بچگی به نجوم و فضا علاقه داشته. اون موقع ۱۰ ساله بوده که با تلسکوپ خونوادگیشون به دهانه‌های ماه، قمرهای مشتری و شکل‌های مختلف ونوس نگاه می‌کرده‌، اونم با وجود آلودگی نوری زیاد.

وارگیک به Universe Today گفته:
“هر وقت که آسمون صاف بود و می‌تونستم کهکشان راه شیری رو ببینم، از تعداد زیاد ستاره‌ها خیلی تعجب می‌کردم.”

سال ۲۰۱۵، اون کلی کتاب در مورد نجوم، کیهان‌شناسی، کاوش‌های فضایی و فیزیک خوند و اولین نسخه‌های چیزی که بعدا تبدیل به این اینفوگرافیک‌های باحال شد رو درست کرد. سال ۲۰۱۹، بعد از سه سال کار، وارگیک یه کتاب تصویری در مورد جهان، نجوم و کاوش‌های فضایی به اسم “مجموعه نجومی عجیب” منتشر کرد.

خود وارگیک به Universe Today گفته بود که “تو اون مجموعه، ۱۰ صفحه فقط به سیارات فراخورشیدی اختصاص داده شده بود، که دمای اونها صفحه به صفحه بالا میرفت تا اینکه به کوتوله‌های قهوه‌ای و ستاره‌های کوتوله سرخ می‌رسید.”

همه اون کارها باعث شد تا این دو پوستر اینفوگرافیک جدید سیارات فراخورشیدی به وجود بیاد.

اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان

“با کمک مدل‌های علمی و اطلاعات به‌روز، این پوستر سعی داره که به طور هنری، بیش از ۱۱۰۰ تا سیاره فراخورشیدی شناخته شده رو که تا حالا کشف کردیم رو با هم تجسم کنه. این سیارات بر اساس میزان گرمایی که از ستاره‌هاشون دریافت می‌کنن، چیده شدن، اندازه نسبی‌شون با هم مقایسه شده و یه نماهایی از اینکه ممکنه چه شکلی باشن نشون داده شده.”، وارگیک تو وبسایتش اینطور توضیح داده.

تو “باغ وحش سیارات فراخورشیدی” سیارات از چپ به راست داغ‌تر میشن. این پوستر شامل ۵۵ Cancri e، داغ‌ترین سیاره صخره‌ای شناخته شده، هم میشه.

اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان توسط یک عاشق نجوم!

این پوستر، سیارات فراخورشیدی رو تو تمام شکل‌های عجیب و غریب‌شون نشون میده. توش میشه PSR-B1620-26b، که قدیمی‌ترین سیاره فراخورشیدی شناخته شده هست رو دید.

این یه بزرگنمایی از “باغ وحش سیارات فراخورشیدی” هست که توش PSR B1620-26b، قدیمی‌ترین سیاره فراخورشیدی شناخته شده، رو نشون میده.

اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان توسط یک عاشق نجوم!

یکی دیگه از چیزایی که نشون میده WASP-12b هست، یه غول گازی داغ که انقدر به ستاره‌ش نزدیکه که به شکل تخم‌مرغ در اومده.

اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان توسط یک عاشق نجوم!

“تموم کردن هر دوتا اینفوگرافیک حدود ۶-۷ ماه طول کشید. من روی هر دوتاشون همزمان کار می‌کردم، همزمان با اینکه بافت‌های سیارات رو درست می‌کردم و تک تک‌شون رو طراحی می‌کردم.”، وارگیک به Universe Today گفته.

اینفوگرافیک های تمام سیارات جهان توسط یک عاشق نجوم!

“دیتای هر دوتا اینفوگرافیک سیارات فراخورشیدی از سه تا بانک اطلاعاتی عمومی سیارات فراخورشیدی جمع‌آوری شده، دانشنامه سیارات فراخورشیدی، بایگانی سیارات فراخورشیدی ناسا و ExoKyoto.”، وارگیک توضیح داده.

رنگ‌های غول‌های گازی بر اساس “مقیاس سودارسکی” انتخاب شدن. این مقیاس، مواد شیمیایی مختلف و دمای جو سیارات رو در نظر می‌گیره. وارگیک همچنین از تصویرهای موجود از سیارات فراخورشیدی به عنوان منبع استفاده کرده.

کارهای مارتین رو می‌تونین با کیفیت بالا تو halcyonmaps.com ببینین، که شامل نسخه هایی از اینفوگرافیک‌هاش هم میشه.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع sciencealert

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.