اولین فضانورد استارلاینر بوئینگ: سفری به ایستگاه فضایی بین المللی

اولین فضانورد استارلاینر بوئینگ: سفری به ایستگاه فضایی بین المللی

اولین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای Starliner بوئینگ به ایستگاه فضایی بین‌المللی، که به عنوان “ماموریت تست پرواز خدمه” یا CFT شناخته می‌شود، در حال حاضر برای شنبه، ۱ ژوئن ۲۰۲۴ در ساعت ۱۲:۲۵ بعد از ظهر به وقت شرقی (۱۶۲۵ به وقت گرینویچ) برنامه‌ریزی شده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که تاریخ‌ های پشتیبان در ۲، ۵ و ۶ ژوئن در صورت بروز مشکلاتی مانند شرایط نامساعد آب و هوایی یا مشکلات فنی در نظر گرفته شده است.

اولین فضانورد استارلاینر بوئینگ

مأموریت

CFT یک پرواز آزمایشی یک هفته‌ای است که دو فضانورد ناسا، “بوچ” ویلمور و سونی “سانی” ویلیامز را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد. هدف این ماموریت ارزیابی سیستم‌ های Starliner و اطمینان از آمادگی آن برای انجام پروازهای فضایی عملیاتی در آینده است.

اولین فضانورد استارلاینر بوئینگاهمیت

این پرواز یک نقطه عطف مهم برای برنامه فضایی ایالات متحده است، زیرا اولین بار از سال ۲۰۱۱ است که یک فضاپیمای آمریکایی برای اولین بار فضانوردان را به مدار زمین پرتاب می‌کند. این امر همچنین به ناسا استقلال بیشتری در حمل و نقل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌دهد و به آنها اطمینان می‌دهد که در صورت بروز مشکل با فضاپیمای اسپیس‌ایکس دراگون، گزینه دیگری دارند.


پخش زنده

شما می‌توانید پرتاب CFT Starliner را به صورت زنده از طریق منابع مختلف، از جمله وب‌سایت ناسا، وب‌سایت پرتاب Starliner بوئینگ، وب‌سایت ماموریت Atlas V ULA و Space.com تماشا کنید. ناسا همچنین کنفرانس‌های مطبوعاتی را قبل و بعد از پرتاب برای بحث در مورد ماموریت برگزار خواهد کرد.

اولین فضانورد استارلاینر بوئینگجزئیات بیشتر:
  • فضاپیما: Starliner یک کپسول فضایی قابل استفاده مجدد است که توسط بوئینگ ساخته شده است. این فضاپیما قادر است تا هفت فضانورد را در خود جای دهد و برای انجام ماموریت‌های تا دو هفته به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده است.
  • موشک: Starliner با موشک Atlas V ULA پرتاب خواهد شد. این موشک قدرتمند سابقه اثبات شده ای در پرتاب ماهواره ها و فضاپیماها به مدار زمین دارد.
  • ایستگاه فضایی بین‌المللی: پس از رسیدن به مدار زمین، Starliner با ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو خواهد گرفت و فضانوردان ویلمور و ویلیامز به خدمه ایستگاه می‌پیوندند. آنها حدود یک هفته را در ایستگاه فضایی خواهند گذراند و قبل از بازگشت به زمین، آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند و کارهای نگهداری را انجام می‌دهند.

آینده

اگر CFT با موفقیت انجام شود، Starliner گامی مهم در جهت بازگرداندن قابلیت پرتاب فضانوردان به ایالات متحده خواهد بود. این فضاپیما می‌تواند برای انجام طیف گسترده‌ای از ماموریت‌ها، از جمله سفرهای علمی به ایستگاه فضایی بین‌المللی و حتی مأموریت‌های آینده به ماه و مریخ استفاده شود.

این فقط خلاصه‌ای از اولین پرواز سرنشین‌دار Starliner بوئینگ است. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً منابع ذکر شده در بالا را بررسی کنید.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع space

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.