انویدیا از سری جدید کارت گرافیک RTX 40 سوپر در CES 2024 رونمایی می‌کند

انویدیا از سری جدید کارت گرافیک RTX 40 سوپر در CES 2024 رونمایی می‌کند

پس از ماه‌ها شایعه و درز، انویدیا تأیید کرد که به‌زودی از سری جدید کارت گرافیک RTX 40 خود رونمایی خواهد کرد. این پست ویدیویی از یک کارت گرافیک GeForce RTX Founders Edition را نشان می‌دهد که بر فراز افق زمین معلق است و تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۲۴، ساعت ۸ صبح به وقت اقیانوس آرام را به تصویر می‌کشد. این پست عملاً تأیید می‌کند که انویدیا در CES 2024 از سری جدید کارت‌های گرافیک خود رونمایی خواهد کرد. خوشبختانه، بسیاری از جزئیات کلیدی از منابع مختلف فاش شده‌اند.

کارت گرافیک RTX 40

این GPUهای جدید به ناچار همان به‌روزرسانی بسیار بحث‌برانگیز RTX 40-series Super خواهند بود که ماه‌ها به صورت آنلاین درز کرده و شایعه شده است. انتظار می‌رود به‌روزرسانی جدید انویدیا با حداقل سه GPU سری Ada Lovelace RTX 40 جدید عرضه شود: RTX 4070 Super، RTX 4070 Ti Super و RTX 4080 Super.

انتظار می‌رود RTX 4070 Super و RTX 4080 Super نسبت به مدل‌های معمولی خود، افزایش قابل توجهی در هسته‌های CUDA داشته باشند، در حالی که انتظار می‌رود RTX 4070 Ti Super نسبت به ۴۰۷۰ Ti خروجی، جهشی در تعداد هسته و ارتقاء بزرگی در حافظه داشته باشد.

گزارش شده است که RTX 4070 Super با ۷۱۶۸ هسته CUDA و RTX 4080 Super با ۱۰۲۴۰ هسته CUDA با ICهای حافظه GDDR6X 24 GT/s عرضه خواهد شد. گزارش شده است که RTX 4070 Ti Super دارای ۸۴۴۸ هسته CUDA، ظرفیت حافظه ۱۶ گیگابایت، باس ۲۵۶ بیتی و چیپ‌های حافظه GDDR6X 22.4 GT/s است.

کارت گرافیک RTX 40

البته قابل ذکر است که اینها مشخصات شایعه شده هستند. انویدیا به احتمال زیاد تمام جزئیات را در تاریخ ۸ ژانویه تأیید خواهد کرد و ممکن است چند تغییر نسبت به آنچه در جاهای دیگر شنیده‌ایم وجود داشته باشد.

انتظار می‌رود به‌روزرسانی سری RTX 40 سوپر با ارائه پیکربندی‌های به‌روز GPU با قیمت رقابتی‌تر نسبت به SKUهای خروجی سری، سری RTX 40 را رونق جدیدی ببخشد – مشابه با به‌روزرسانی سری RTX 20 Super. زمانی که سری RTX 40 عرضه شد، با انتقادهای زیادی به دلیل قیمت‌های سرسام‌آور GPU و بهبودهای عملکردی عمدتاً کم‌رنگ مواجه شد. پیکربندی‌های VRAM نسبتاً محدود و عرض‌های رابط باریک‌تر نیز کمکی نکردند.

این موضوع به‌خصوص در RTX 4080 و RTX 4060 Ti قابل توجه بود که در زمان عرضه عملکرد بسیار ضعیفی به ازای هر دلار ارائه می‌دادند – و تلاش برای ارائه RTX 4060 Ti 16 گیگابایتی به‌عنوان راه‌حلی برای پیکربندی‌های حافظه، کمکی نکرد. بدون شک این حداقل بخشی از دلیل تصمیم انویدیا برای چراغ سبز کردن به‌روزرسانی میان‌دوره‌ای در وهله اول است.

هیچ تضمینی وجود ندارد که به‌روزرسانی سری RTX 40 سوپر مشکلات قیمت‌گذاری فعلی مدل‌های موجود را به‌طور کامل برطرف کند، اما حداقل باید با برخی GPUهای رقابتی، بازار را تازه کند. به هر حال، به زودی متوجه خواهیم شد که چقدر GPUهای سری RTX 40 Super انویدیا رقابتی خواهند بود، زیرا انتظار می‌رود هر سه کارت در این ماه به‌صورت staggered و با فاصله یک هفته‌ای عرضه شوند.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.