یه مورد دیگه آنفولانزای مرغی از گاو به انسان سرایت کرد!

یه مورد دیگه آنفولانزای مرغی از گاو به انسان سرایت کرد!

با اینکه کمتر از دو ماه از اولین مورد میگذره، مقامات بهداشت آمریکا از پیدا شدن یه مورد دیگه آنفولانزای مرغی تو یه انسان خبر دادن. هر دوتا مورد تو کارکنای یه مزرعه لبنی اتفاق افتاده که با گاوهای آلوده به این ویروس به اسم H5N1 سروکار داشتن.

خوشبختانه هر دو نفر فقط علائم خفیفی داشتن و خوب شدن. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) میگه که ریسک برای عموم مردم هنوز پایینه ولی احتمال میدن موارد بیشتری هم پیدا بشه.

آنفولانزای مرغی از گاو به انسان

با توجه به میزان بالای ویروس تو شیر خام گاوهای آلوده و گستردگی شیوع این ویروس تو گاوداری ها، ممکنه موارد مشابهی تو انسان هم پیدا بشه. اما تا وقتی که این سرایت، پراکنده باشه و به بقیه آدما منتقل نشه، ریسک برای عموم مردم همچنان پایین در نظر گرفته میشه.

این مورد جدید تو میشیگان، تو یه کارگر تو یه مزرعه لبنی که ویروس H5N1 توش پیدا شده بوده، کشف شده. طبق گفته های اداره بهداشت و خدمات انسانی میشیگان، این کارگر فقط علائم خفیفی داشته و الان دیگه حالش خوبه.

از این کارگر دو نمونه گرفتن، یکی از بینی و یکی از چشم که فقط نمونه چشمش مثبت شد. تازه، شبیه مورد تگزاس، این بیمار فقط از علائم چشمی خبر داده بوده.

مرغ، گاو، انسان!

تا الان تو کل آمریکا و تو ۹ تا از ۵۰ ایالت، مجموعا ۵۲ گله با آنفولانزای مرغی درگیر شدن. وزارت کشاورزی آمریکا (USDA) گفته که بین گاوهای یه گله و بین گاوداری های مختلف که گاو جابجا می کردن، سرایت ویروس رو تأیید کرده.

اونا میگن با درمان، گاوهای مریض می تونن “تقریبا بدون تلفاتی” خوب بشن. USDA همچنین تأکید کرده که “تا الان تغییری تو ویروس پیدا نکردن که باعث بشه راحت تر به انسان یا بین آدما منتقل بشه.”

وزارت کشاورزی آمریکا کمک های مالی رو برای مزرعه های آسیب دیده در نظر گرفته، مثلا با تأمین تجهیزات محافظ شخصی برای کارکنان.

طبق گفته های CDC، “آدمایی که با پرنده های آلوده یا حیوانات دیگه (از جمله دام) به طور نزدیک و بدون محافظ، برای مدت طولانی در تماس باشن… ریسک بیشتری برای ابتلا دارن.”

این ویروس H5N1 فعلی تو این دوره، باعث تلف شدن میلیون ها پرنده شده ولی گاوهای درگیر، خیلی مریض نشدن.

تو ماه مارس، گاو و بز به لیست قربانی ها اضافه شدن که کارشناسان رو به فکر فرو کرد چون فکر نمی کردن این حیوونا مستعد ابتلا به این نوع آنفولانزا باشن.

تا الان تو شیر پاستوریزه هم تیکه هایی از ویروس پیدا شده ولی مقامات بهداشت میگن شیری که تو فروشگاه های آمریکا فروخته میشه بی خطره چون پاستوریزه کردن ویروس رو به طور مؤثری از بین می بره.

آنفولانزای مرغی از گاو به انسان

در حال حاضر هیچ مدرکی از سرایت ویروس بین انسان به انسان وجود نداره ولی مقامات بهداشت نگرانن که اگه ویروس به طور گسترده پخش بشه، ممکنه جهش پیدا کنه و به شکلی دربیاد که بین آدما منتقل بشه.

آنفولانزای پرندگان A(H5N1) برای اولین بار تو سال ۱۹۹۶ پیدا شد ولی از سال ۲۰۲۰ به بعد، تعداد شیوع تو پرنده ها به طور چشمگیری زیاد شده و تعداد پستانداران آلوده هم بیشتر شده.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __

 

منبع sciencealert

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.