افزایش قیمت دوباره TSMC و رضایت خریداران !

افزایش قیمت دوباره TSMC و رضایت خریداران !

با افزایش درخواست برای هوش مصنوعی (AI) و سنگین تر شدن تسک های آن، کمپانی هایی که در کار عرضه و تولید چیپ‌ها وسخت افزار های لازم برای هوش مصنوعی هستند بهترین سود را در این مورد میبرند.

از زمانی که هوش مصنوعی به شدت معروف شد درخواست ها به شدت افزایش یافت و در کنار آن قیمت ها نیز سر بر به فلک کشید و خب در پی افزایش درخواست و خرید فناوری ۳نانومتری کمپانی TSMC، شرکت های دیگری مثل اپل ، انویدیا ، AMD و حتی کوالکام درگیر افزایش قیمت خواهند شد.

افزایش قیمت دوباره TSMC و رضایت خریداران !

به نظر میرسد در قراردادی که بین TSMC و دیگر کمپانی‌ها در نظر گرفته شده قرار بر این است که در پی افزایش قیمت، TSMC ضامن شود که عرضه و تقاضا را با هم بخواند. یعنی چیپ‌ها در زمان و موعد مقرر عرضه شده و کمبودی نباشد.

و خب با توجه به افزایش قیمت‌ها به نظر میرسد که سود ناخالص این کمپانی (TSMC) در سال ۲۰۲۵ به ۵۵.۱% و در سال ۲۰۲۶ به ۶۰% خواهد رسید و همچنان این عدد تا به امروز به ۵۲.۳% رسیده است.

در پی افزایش سود ناخالص، این کمپانی بزرگ قصد دارد تا سرمایه گذاری سنگینی بر روی فناوری ۲nm انجام دهدبا اینکه در حال حاضر کلید این پروژه خورده است که احتمال میرود نزدیک ۳۵ تا ۳۷ میلیارد دلار  در طول ۲ سال هزینه کند.

در عکس پایین نقشه فناوری های TSMC را میبینیم که این شرکت قراره از سال ۲۰۲۵ از فناوری ۲ نانومتری برای چیپست هایش استفاده کند.

افزایش قیمت دوباره TSMC و رضایت خریداران !

تی سی ام سی در این سال به صورت محدودی تولید چیپ هایی با فناوری ۲nm را آغاز خواهد کرد و تولید انبوه آن احتمالا تا سال ۲۰۲۷ تاخیر داشته باشد.

احتمال میرود فناوری ۳nm تقاضای زیادی در بازار داشته باشد چون در مدت کوتاهی اپل قصد دارد چیپست A18 یرای آبفون و انویدیا گرافیک نسل ۵۰ با معماری روبین را راهی بازار کنند.

اینتل هم با احتمال کمی قصد دارد فناوری ۳nm خودش را معرفی کرده و در محصولات خود استفاده کند.

__ تکنودات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع wccftech

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.