اسنپدراگون ۸ نسل ۳ با فرکانس ۳.۷ گیگاهرتز و معماری جدید

معرفی جدیدترین چیپست اسنپدراگون با معماری جدید

اسنپدراگون 8 نسل 3

کوالکام در حال آماده شدن برای عرضه جدیدترین چیپست اسنپدراگون یعنی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ (Snapdragon 8 Gen 3) است و به همین دلیل به زودی شاهد هیجان زیادی در صنعت فناوری خواهیم بود.

پس از تولید موفقیت آمیز تراشه‌های اسنپدراگون ۸ توسط TSMC در سال گذشته، عملکرد و مصرف انرژی بسیار بهبود یافت و Snapdragon 8 Gen 3 محبوبیت و شهرت زیادی در بازار پرچمداران بدست آورد. اکنون اسنپدراگون ۸ نسل ۳ در مراحل نهایی توسعه قرار دارد و یکی از مهم‌ترین تغییرات آن، معماری جدید CPU است.

این اولین باری است که اسنپدراگون ۸ کوالکام با معماری جدید ۱+۵+۲ عرضه خواهد شد. این معماری جدید از یک هسته بزرگ، پنج هسته بزرگ و دو هسته کوچک با شماره مدل SM8650 تشکیل شده است و این معماری، عملکرد را در مقایسه با معماری ۱+۴+۳ اسنپدراگون ۸ نسل ۲ به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر براساس گزارش‌ها، هسته بزرگ اسنپدراگون ۸ نسل ۳ به Cortex-X4 ارتقا خواهد یافت و دارای حداکثر فرکانس ۳.۷ گیگاهرتز خواهد بود که در مقایسه با ۳.۳۶ گیگاهرتز Snapdragon 8 Gen 2، پیشرفت قابل توجهی دارد. علاوه بر این، GPU نیز به Adreno 750 ارتقا داده خواهد شد.

بهبود عملکرد و بهره‌وری انرژی با اسنپدراگون ۸ نسل ۳

این احتمال وجود دارد که TSMC به تولید اسنپدراگون ۸ نسل ۳ ادامه دهد و فناوری N4 به N4P ارتقا یابد. در واقع فناوری N4P در مقایسه با N4 بهبود عملکرد ۶ درصدی را ارائه می‌کند. علاوه بر این، N4P فرآیند را ساده‌تر کرده، چرخه‌های تولید تراشه را تسریع می‌کند و آن را مقرون‌به‌صرفه‌تر و کارآمدتر از N3 خواهد کرد. در نهایت انتظار می‌رود که اسنپدراگون ۸ نسل ۳ با معماری و فناوری پیشرفته‌تر، تجربه‌ی بهتری را در زمان اجرای برنامه‌ها و بازی‌ها به کاربران ارائه دهد.

در این میان شرکت‌های مختلفی چون Xiaomi، OnePlus و Vivo در تلاش هستند تا به عنوان اولین شرکت از چیپست Snapdragon 8 Gen 3 در دستگاه‌های خود استفاده کنند.از سوی دیگر مدیاتک نیز در حال آماده شدن برای رقابت چیپست پرچمدار Dimensity 9200+ با تراشه‌های پرچمدار اسنپدراگون است. در نهایت باید منتظر عرضه‌ی این چیپست و بررسی عملکرد آن باشیم.

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.