استارشیپ آماده پرواز! ببینید بزرگترین موشک جهان چطور به فضا می‌رود

استارشیپ آماده پرواز! ببینید بزرگترین موشک جهان چطور به فضا می‌رود

آماده‌اید که شاهد تاریخ‌سازی باشید؟ اسپیس ایکس قراره امروز صبح (۶ ژوئن) موشک عظیم استارشیپ خودش رو به فضا پرتاب کنه و شما می‌تونید به طور زنده این اتفاق هیجان‌انگیز رو تماشا کنید.

این موشک که بزرگترین و قدرتمندترین موشکی هست که تا به حال ساخته شده، از پایگاه استاربیس اسپیس ایکس در جنوب تگزاس به فضا میره. پنجره پرتاب بین ساعت ۸:۲۰ تا ۹:۲۰ صبح به وقت شرقی (۱۲:۲۰ تا ۱۳:۲۰ به وقت گرینویچ) بازه.

می‌تونید این رویداد رو به صورت زنده اینجا توی Space.com یا از طریق کانال یوتیوب اسپیس ایکس، حدود ۳۰ دقیقه قبل از پرتاب، تماشا کنید.

این چهارمین پرواز آزمایشی استارشیپ هست که ارتفاعش به ۴۰۰ فوت (۱۲۲ متر) می‌رسه. این موشک از دو بخش تشکیل شده: یه تقویت‌کننده مرحله اول به نام سوپر هوی و یه فضاپیمای مرحله بالایی به نام استارشیپ یا به اختصار “کشتی”.

تا حالا سه تا پرواز آزمایشی دیگه از استارشیپ در آوریل و نوامبر ۲۰۲۳ و مارس ۲۰۲۴ انجام شده بود. اولین پرواز فقط ۴ دقیقه طول کشید چون دو مرحله موشک طبق برنامه جدا نشدن و اسپیس ایکس مجبور شد موشک رو منفجر کنه.

استارشیپ آماده پرواز

در پرواز دوم، جدایی مراحل با موفقیت انجام شد و حدود ۸ دقیقه طول کشید. پرواز سوم یه جهش بزرگ رو نشون داد و استارشیپ حدود ۵۰ دقیقه بعد از پرتاب به فضا رفت، ولی موقع برگشت به زمین توی جو منفجر شد.

هدف از پرواز چهارم اینه که کشتی در اقیانوس هند فرود بیاد، همون جایی که توی پرواز سوم هم قرار بود فرود بیاد. سوپر هوی هم توی خلیج مکزیک، نزدیک به محل پرتاب، فرود خواهد آمد.

اسپیس ایکس معتقد که استارشیپ یه انقلاب توی حمل و نقل فضایی و اکتشافات فضایی ایجاد می‌کنه. اگه همه چی طبق برنامه پیش بره، این موشک به ما کمک می‌کنه تا به ماه، مریخ و حتی فراتر از اون سفر کنیم.

استارشیپ آماده پرواز

ناسا هم روی استارشیپ حساب زیادی باز کرده. این آژانس استارشیپ رو به عنوان اولین فضاپیمای سرنشین‌دار برای برنامه آرتمیس خودش انتخاب کرده که هدف اون ساخت پایگاه دائمی روی ماه تا اواخر دهه ۲۰۲۰ هست. اولین ماموریت آرتمیس با استارشیپ، آرتمیس ۳، توی سپتامبر ۲۰۲۶ انجام خواهد شد و طبق برنامه قراره فضانوردان ناسا رو توی قطب جنوب ماه فرود بیاره.

خلاصه که امروز یه روز تاریخیه! پرتاب استارشیپ رو تماشا کنید و شاهد یه گام بزرگ توی تاریخ بشریت باشید.

__ تکنو دات مرجع اخبار تکنولوژی __
منبع space

نظرتون در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات بی ربط با این مطلب خودداری نمایید.